69 Yaşında Okuma Yazmayı Öğrendi

69 Yaşında Okuma Yazmayı Öğrendi
08 Eylül 2009

Milli Eğitim Bakanlığı’nın organizasyonu ile düzenlenen, “Ana Kız Okuldayız Okuma Yazma Kampanyası”nda 1. kademe kursuna katılan 62 kişi, törenle belgelerini aldı. Kursiyerlerden 69 yaşındaki Azime Kaya ise okumanın yaşının olmadığını bir kez daha herkese gösterdi.

Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinden oluşan folklor ekibinin gösterisinin ardından bir konuşma yapan Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Hamit Saygılı, Çanakkale il genelinde “Ana Kız Okuldayız Okuma Yazma Kampanyası”nda 1. ve 2. kademede toplam 47 kursun açıldığını, 573 kişinin belge almaya hak kazandığını söyledi.
Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı ise okuma yazma kurslarının önemine değinerek, “İlimizde açılan bu kurslar sayesinde çok sayıda vatandaşımız okuma yazmayı öğrendi. Şimdi buradan şunu açıkça söylemek istiyorum. Okuma yazma bilmeyip bunu öğrenmek isteyen ve çeşitli sebeplerden dolayı da evinden çıkamayan bir kişi varsa bize başvursun. Bizler gerekirse o kişiye evinde tek kişi olsa da kurs vererek okuma yazma öğretmeye hazırız. Ayrıca buradan anne ve babalara da sesleniyorum. Lütfen kız çocuklarınızı okutmamazlık yapmayın. Onları okutun” dedi.

Çanakkale Vali Yardımcısı Tahir Demir ise okuma yazmanın önemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Yapılan konuşmalardan sonra yıl boyunca açılan kurslarda başarılı olan 62 kişi, törenle belgeleri aldı. Belge alanlar içinde en fazla ilgiyi ise 69 yaşında okuma yazmayı öğrenen Azime Kaya çekti. Okuma yazma bilmediği için yıllardır büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Azime Kaya, “Artık bu sıkıntılar sona erdi. Her şeyi rahatça okuyabiliyorum. Önceden bir hastaneye gittiğimde yazıları okuyamadığım için hangi doktora muayene olacağımı bilemiyordum. Yolda yürürken levhaları artık okuyabiliyorum. Bize bu konuda yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Okuma yazma bilmeyen herkes bu tür kurslara katılsın ve belgesini alsın” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir