7. Uluslararası İşletme Yönetimi Kongresi Gerçekleştirildi

7. Uluslararası İşletme Yönetimi Kongresi Gerçekleştirildi
04 Mayıs 2018

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF) İşletme Yönetimi Bölümü ile Çekya’nın Silesian Üniversitesi İşletme Yönetimi Bölümü işbirliğiyle düzenlenen 7. Uluslararası İşletme Yönetimi Kongresi açılış töreni Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kongrenin açılışına Vali Yardımcısı Ali Candan, Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer ile ÇOMÜ’lü idareci, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Kazım Çokoğullu gitar dinletisi sunarken Dr. Öğr. Üyesi Barış Karabulut, Dr. Öğr. Üyesi Ceyza Bozer ve Dr. Öğr. Üyesi Ulaş Çabuk da; Astor Piazzolla’nın Sonbahar ve Oblivion adlı eserini sundular.
2018 Troya Yılı tanıtım filminin izlenmesinin ardından ÇOMÜ SBF İşletme Bölüm Başkanı ve Kongre Dönem Başkanı Prof. Dr. Gülten Gümüştekin bir konuşma yaptı. İlki 2000 yılında başlayan ve 2018 Troya Yılı kapsamında bu yıl 7. si düzenlenen 7. Uluslararası İşletme Yönetimi Kongresi’nin bu yılki temasının 21. Yüzyılda Çağdaş Yönetim Teknikleri olduğunu belirten Prof. Dr. Gümüştekin “Kongremizde sözlü sunum için 104 bildiri özeti kabul edildi. Bildiriler İşletme Yönetimi ve Organizasyonu, Örgütsel Davranış, İnsan Kaynakları Yönetimi, Yönetim Bilimi, Girişimcilik, Finans, Pazarlama, Muhasebe, Turizm ve Ekonomi alanlarındadır” diyerek kongrenin düzenlenmesine katkı sunanlara teşekkür etti. SBF Dekanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Erkul ise hazırlıklarını ekip ruhuyla gerçekleştirdikleri kongrenin düzenlenmesine emeği geçenlere teşekkür ederek “Günümüzde ekonomik anlamda küreselleşen dünyamızda, işletmelerin rekabet gücünü etkileyen, 21. yüzyıl mega trendlerinin kongremizde tartışılması çok önemlidir” dedi.

“Akamete Uğratılmış Bu Sempozyumu ve İşbirliğini Yeniden Canlandırıyoruz”

Çekya Silesian Üniversitesi’nden Prof. Dr. Daniel Stavarek’in konuşmasının ardından söz alan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer “Silesian Üniversitesi ile 20 yılı aşkın bir işbirliğimiz var. Bu uluslararası işbirliği bizim için çok değerli. Silesian Üniversitesi ile birçok açıdan değerli olan işbirliğimiz; hem hocalarımızın oraya gidip ders veriyor olması, hem oradan hocaların bize gelip ders veriyor olması, Erasmus işbirliği kapsamında öğrencilerimizin oraya gidip ders alıyor olması, oradaki öğrencilerin bize gelip ders alıyor olması ve Uluslararası İşletme Yönetimi Sempozyumu yapıyor olmamız bir dönem kesintiye uğratıldı. Hem de hiçbir mantığı ve gerekçesi olmadan. Bu durum, kendisini hızla geliştirmeye çalışan ve geliştiren Biga’daki İİBF’ne büyük zarar verdi. Biz akamete uğratılmış uluslararası sempozyumu ve işbirliğini tekrar başlatıyoruz. Herşeyi baştan, sıfırdan başlatma cesareti göstermiş hocalarımızla gurur duyuyorum” diyerek üniversitemizin uluslararasılaşma hedefine büyük katkılar sağladığına inandığını söyledi.

“Bu Sempozyum, 2018 Troya Yılı ile Ayrı Bir Değer Gördü”

2018’in Troya Yılı olduğuna dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Yücel Acer “Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018’in Uluslararası Troya Yılı ilan edilmiş olması hem Türkiye’ye hem Çanakkale’ye hem de üniversitemize büyük şeyler katıyor. Çok değerli faaliyetler gerçekleştiriliyor. Bu, rakamlarla faydasını somut olarak göstermeye başladı. Artık yurtdışından Troya’yı ziyaret etmek için çok sayıda ziyaretçi geliyor. Troya daha çok bilinir hale geliyor, Türkiye’nin bir bütün olarak da turizmine katkılar sağlıyor hem de bizim üniversite olarak birçok faaliyeti gerçekleştirmemize vesile oluyor. Örneğin şimdi icra ettiğimiz bu sempozyum da 2018 Troya Yılı münasebetiyle, ayrı bir değer gördü” dedi. Önümüzdeki hafta üniversitemizin dünyanın en önemli arkeoloji sempozyumuna ev sahipliği yapacağını ifade eden Prof. Dr. Yücel Acer, bu yılın layıkıyla icra edilmesi için büyük gayret gösteren herkese teşekkür ederek sözlerini noktaladı. Kongrenin açılış konuşmasını İstanbul Kültür Üniversitesi AGMER Müdürü Prof. Dr. Tamer Koçel yaparken Çekya Skoda Auto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jiri Strauhal ve ABD Michigan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Eric Strauss konuşmalarını gerçekleştirdiler. Troya özel oturumundaysa Prof. Dr. Rüstem Arslan, Doç. Dr. Göksel Sazcı ve Doç. Dr. Reyhan Körpe sunumlarını gerçekleştirdiler. Kongrenin gala yemeği Kolin Otel Megaron Salonu’nda gerçekleştirildi. Vali Orhan Tavlı’nın da katıldığı galada, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçenler, katılımcılar ve sponsorlara plaket takdimi yapıldı. 7. Uluslararası İşletme Yönetimi Kongresi; konuklar için Boğaz Turu, Tarihi Alan ziyareti ve Troya Ören Yeri ziyareti ile sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir