96 Yıllık Tarihe İstinat Duvarlı Çözüm

01 Kasım 2011

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 6 yıl önce tamamlanmadan hizmete giren ve kısa sürede çökmeler sebebiyle kullanılamaz hale gelen Anafartalar sahil yolu, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yatırımı ile yeniden asfaltlanırken toprağın denize akmasının önüne geçmek için bölgeye istinat duvarları örülüyor.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 6 kilometrelik Anzak yolu olarak bilinen Anafartalar sahil yolunun asfalt çalışmasında sona yaklaşıldığını belirterek, “Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı içinde bulunan Anzak Koyu olarak bilinen bölgede, coğrafya çok sert özelliğe sahip. Zamanla toprağın heyelanla denize doğru akması söz konusu olduğu için buraya önemli bir yatırım yapılması gerekiyordu. Orman Su İşleri Bakanlığımıza bağlı Milli Park Bölge Müdürlüğü bünyesinde Anzak Koyu bölgesinde sahil yolu ve buna bağlı olarak toprağın denize akmasının önüne geçmek içjn istinat duvarı çalışması yapılıyor. Şu ana kadar buraya önemli bir harcama yapılmış durumda. Devletimiz bu bölgeye önemsediği için masraftan da kaçınmıyor. 6 bin metre 97 metre uzunluğundaki yolda sıcak asfaltın 2 tabakası tamamlanmış durumda. Üçüncü tabakasının yapımı da devam ediyor. Yolda asfalt çalışmaları devam ederken, diğer yandan da tarihi dokuyu koruyan toprağın denize akmasının önüne geçmek için istinat duvarı örme çalışmaları sürüyor. İstinat duvarının yapımı sırasında beton pompaj sisteminin ulaşamadığı yerlere ise toprağın dalgalardan korunması için başka bir sistem uygulanması düşünülüyor. Yapılan istinat duvarlarının üzerlerine de doğal görünümlü taş kaplaması yapılmaya başlandı. Burada ayrıca bir tane de menfez yapılacak. Sahil yolu çalışması ile istinat duvarı çalışmalarının aralık ayı sonuna kadar bitmesi gerekiyor. Şu anda da bitecek gibi görünüyor. Toplam 6 bin 97 metre uzunluğundaki asfalt yolda işler büyük ölçüde tamamlanmış durumda” dedi.

Öte yandan Avustralya hükümetinin doğal dokuya zarar vereceği gerekçesiyle daha önce yapımını engellediği Anzak yolunda 6 yıldan bu yana bir çalışmanın yapılamaması, Anzak çıkarmasının yapıldığı bölgedeki toprağın da zamanda denize akıp yok olmasına sebep oldu. Her geçen yıl dalgaların ve yağmurun da etkisi ile denize akan toprak sebebiyle yolda da önemli çökmeler yaşandı. Bunun üzerine Avustralya hükümeti tarihin yok olmaması için Türkiye’nin yol yapımı ile bölgedeki toprağını denize akmasının önüne geçmek için istinat duvarı örme kararına olumlu baktı. Ardından da Anzak Koyu bölgesinde sahil kesimine yaklaşık 300 metre uzunluğunda beton istinat duvarı örülmeye başlandı. Yapılacak çalışmada beton istinat duvarının görünümünün hoş olması için üzerine taş kaplaması yapıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir