Abdullah Deniz: “İslam Coğrafyasının Acılarını Paylaşıyoruz”

25 Temmuz 2014

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz; yaklaşan Ramazan Bayramı ve son günlerde İslam Dünyasında yaşanan krizlere ilişkin olarak bir basın açıklaması yaptı. Borsa Meclis Başkanı Abdullah Deniz “Son dönemde çok kanlı ve geniş bir alana yayılan ateş çemberi içinde kalan İslam Coğrafyası, tarihte eşi ve benzeri olmayan bir dönemden geçiyor. Bizler de bu nedenle Ramazan Bayramına acılı, buruk ve kederli olarak giriyoruz” dedi.

Abdullah Deniz açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ramazan Bayramına yaklaştığımız şu günlerde Filistin’de, Suriye’de, Irak’ta, Afganistan’da, Sudan ve Somali’de çok acı haberler alıyoruz. Müslümanlar için sevinç ve mutluluk günleri olan bayramlar maalesef son aylarda yaşadıklarımızla acı ve matem günlerine dönüştü. Özellikle Filistin’deki kardeşlerimizin acısı hepsinden ağır oldu. Geçtiğimiz Perşembe akşamı itibarıyla Gazze’de ölen sivillerin sayısı 750’ye ulaştı. Bunların 150’den fazlası çocuktu. Plajda, sokakta, mahallede, evinde oynayan çocuklar füzelerle öldürüldü. Ama bütün bu olaylara tüm dünyanın seyirci kalması ve sesini çıkarmaması bizlerin acısını daha da artırdı.
Diğer taraftan, Filistin’de hastanelerin ilaçsız ve elektriksiz kalmaları maalesef ölü sayısını her geçen gün artırmaktadır. Genellikle sivil hedeflerin vurulduğu ve yerleşim alanlarına atılan füzelerle yaşlı, kadın ve çocuklar öldürülmektedir. Bu olay hem bir insanlık dramı hem de uluslararası hukuk skandalıdır. Ancak Birleşmiş Milletlerin, uluslararası kuruluşların, Batılı Devletlerin de Filistin’de yaşanan bu katliama seyirci kalmaları, sivil hedeflerin vurulmasını savunma hakkı olarak değerlendirmelerini de bizler acıyla ve ibretle izliyoruz. Bir de İsrailli din ve siyaset adamlarının bu ölümlerin daha fazla olması yönündeki açıklamalarını duyunca acımızı tarif edecek söz bulamıyoruz.
Biliyorsunuz Bakanlar Kurulumuz 23 Temmuz Çarşamba gününden itibaren Gazze’de yaşananlara duyarsız kalmamak ve orada yaşayan kardeşlerimizin acılarını bir nebze paylaşmak ve dünyaya bu katliamı duyurabilmek için üç günlük yas ilan etti. Bizler de Bakanlar Kurulumuzun bu kararını paylaşıyoruz. Filistin’de yaşanan dramı, Gazze’deki kardeşlerimizin acısını derinden paylaşıyoruz.
1949 yılında İsrail Devletinin kurulmasından bu yana geçen 65 senede Filistin’de kan, gözyaşı ve acı dinmedi. Ortadoğu’ya barış ve huzur gelmedi. Gerginlik hiç düşmedi. Internet ve sosyal medyada yüzlerce ateş edilmiş, öldürülmüş, hedef haline getirilmiş Filistinli çocukların videoları ve resimleri ile dolu. Batılı haber ajansları bu haberleri geçerken sanki normal bir olaymış ve alışkın olduğumuz bir tablo olarak sunuyor. İnsan hakları, hayvan hakları ve çevrecilik konularında mangalda kül bırakmayan batı medyasının, yirmi günden beri Gazze’de yaşanan bu insanlık dramına kolunu kıpırdatmamasını büyük bir acıyla izlemekteyiz.
Özellikle camilerin, hastanelerin, okulların, içme suyu tesislerinin ve sivil hedeflerin vurulması çok büyük acı. Üç dinin mukaddes olarak kabul ettiği Kudüs’te ve Müslümanların kutsal ayı Ramazan ayı içinde saldırıların olması çok ibret verici. Bu açıklamayı yaptığımız dakikalarda haber ajansları Gazze’de okula yapılan top ateşi ile 15 çocuğun öldüğünü duyurdu. Gelişmiş ülkelerin hükümet sözcülerinin de bu konudaki anlaşılmaz ve mantıksız konuşmaları başlı başına bir üzüntü kaynağı. Bütün bu olanlar acımızı, gözyaşımızı ve kederimizi kat kat artırıyor.
Yine Suriye’de ve Irak’ta yaşanan iç savaştan etkilenen binlerce masum sivil bu bayrama buruk ve acı içinde girmektedir. Suriye’de yaklaşık üç yıldır süregelen iç savaş ve Irak’ta on yılı aşkın süredir sağlanamayan istikrar İslam Coğrafyasının en ibret verici tablolarıdır. Özellikle Suriye’de rehin tutulan Türk Konsolosluk yetkililerinin bu bayramı evlerinde aileleri ile geçirmelerini ve rehinelerin tümünün en kısa sürede salıverilmesini temenni ediyoruz. Bizler etrafı ateş çemberi olan, istikrarını ve büyümesini sürdüren ülkemizin iş dünyasının temsilcileri olarak Ortadoğu’daki bu acıların en kısa sürede son ermesini temenni ediyoruz. Bu kanlı sahnelerin bir daha tekrarlanmamasını diliyoruz.
Yaklaşan Ramazan Bayramının ülkemize ve İslam Dünyasına barış ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah’tan diliyoruz. Bu acıların en kısa sürede kapanmasını, kalıcı ve sürekli bir barışın temin edilmesini umuyoruz. Başta Üyelerimiz ve Çanakkale halkı olmak üzere tüm İslam Coğrafyasının Ramazan Bayramını kutluyoruz”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir