“Adli Tatilde de Dava Açılabilir”

“Adli Tatilde de Dava Açılabilir”
22 Temmuz 2015

Adli Tatilin vatandaşta adliyelerin tamamen tatile girdiği intibasını uyandırdığına dikkat çeken Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, adli tatilin bir yargı tatili olmadığını,  dava açmanın ve birçok hukuki işlemin bu süreçte de devam ettiğini belirtti.

 

20 Temmuz 2015 tarihinde başlayan ve 31 Ağustos 2015’de son bulacak olan Adli Tatil hakkında, Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan’dan konuya ilişkin açıklama geldi. Adli Tatil sürecinin yargıya dair hiçbir şey yapılamadığı hususundaki yaygın ve hatalı kanıya dikkat çeken Av. Bülent Şarlan, açıklamasında Adli Tatilin bir yargı tatili olmadığını ve adliyelerde dava açmak dahil birçok işlemin devam ettiğini söyledi. Çanakkale Baro Başkanı, açıklamasında “Vatandaşlarımızın adli tatil nedeniyle hukuki işlemlerini bekletmelerine gerek yok. Çünkü bu tatil, okullardaki tatil gibi değildir. Belirli Mahkemelerdeki davalarda duruşmalar yapılmaya devam etmekte,  dosyalarda hukuki işlemler sürmektedir. Nöbetçi mahkemeler hizmet vermeye devam etmektedir. Avukatlar çalışmalarını sürdürmektedir. Adliye personeli çalışmaktadır. Dolayısıyla şu anda da dava açılabilir. Adliye ile ilgili iş ve işlemleri adli tatil sebebiyle beklemek bir zaman kaybına yol açacaktır. Oysa bu süreçte yapılacak birçok işlem, sonradan doğacak mağduriyetleri de önleyecektir” dedi.

Av. Bülent Şarlan, “Adli tatilde her çeşit Nafaka, Velayet, Vesayet, Nüfus Kayıtlarının düzeltilmesi davaları, İş davaları, Delillerin tespiti,  İhtiyati tedbir, İhtiyati haciz, Çekişmesiz davalar görüldüğü gibi saydıklarımızın dışındaki dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın Yargıtay’a gönderilmesi işlemleri de yapılır “ diyerek sözlerini sonlandırdı.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir