AE-2 Denizaltısının Öyküsü Anlatıldı

AE-2 Denizaltısının Öyküsü Anlatıldı
23 Ocak 2015

Çanakkale Savaşları ve Harp Tarihi Araştırmaları Derneği tarafından 100 yıl önce Çanakkale Boğazı’nı geçerek savaşın kaderini etkileyen AE-2’nin öyküsü anlatıldı.

Dernek başkan yardımcısı emekli Albay M. Haluk Çağlar’ın konuşmacı olduğu programda Avustralya denizaltısı AE-2’nin, Çanakkale Boğazı’na giriş tarihi olan 25 Nisan 1915’ten Sultanhisar torpidobotu tarafından batırıldığı 30 Nisan 1915 tarihine kadar serüveni anlatıldı. Gönderdiği telsiz mesajı ile Çanakkale Savaşlarının gidişatını etkileyen denizaltının 5 gün süren harekâtı saati saatine dinleyicilerle buluştu.

AE-2 Hakkında;
Çanakkale Kara Savaşlarının başladığı tarih olan 25 Nisan 1915’te Çanakkale Boğazı’ndan içeriye giren denizaltı Nara Burnu’nu geçtikten sonra gönderdiği ‘Marmaradayım’ telsiz mesajı ile çıkarmalar esnasında hedeflerine ulaşamayıp zor durumda bulunan müttefik kuvvetlerine umut olmuştur. AE-2’nin ‘Marmaradayım’ mesajını alan Akdeniz Seferi Kuvvetleri Komutanı İan Hamilton, çıkarmalar esnasında bozguna uğrayıp da tahliye talebinde bulunan askerlerine ‘Daha evvelce de üzerinize çok güç görevler aldınız. Şimdi ise emniyete kavuşuncaya kadar sadece siper kazınız, kazınız, kazınız…’ emri vererek savaşın gidişatını değiştirmiştir.
Her ne kadar AE-2, beş günlüksüre içinde pekte başarılı bir harekât gösterememişse de gönderdiği telsiz mesajı ile boğazın denizaltılarla geçilebileceğini göstermesi açısından müttefik kuvvetlerine yol göstermiş aynı zamanda Marmara havzasındaki Türk lojistik hatlarının tehdit edilmesini sağlamıştır. Çünkü AE-2’yi takip eden diğer müttefik denizaltıları Marmara Denizi’nde Çanakkale’ye mühimmat ve erzak taşıyan birçok gemiyi batırabilmiştir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir