Afganistan’dan Biga’ya Göç Ettiler

28 Ekim 2011

Yıllarca Afganistan’da yaşamını sürdüren Uzek ailesi, ülkelerinde yaşam koşullarının ağırlaşması üzerine Türkiye’ye göç ederek Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Şakirbey köyüne yerleşti.

Aile köklerinin Özbek olduğunu belirten Nurgül Uzbek, “İlk önce Özbekistan’dan Afganistan’a yerleştik. Ancak iç savaştan dolayı burada da yaşamamızı sürdüremedik ve 3 yıl önce İstanbul’a göç ettik. İstanbul’da da ekonomik olarak geçinmemiz çok zor olduğu için Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Şakirbey köyüne geldik. 8 yıldır evliyiz. 3 çocuğum var, büyük oğlum Amır Mohammad 7, kızım Saida 5 ve oğlum Mustafa 3 yaşında. Afganistan’da sürekli iç savaş olduğundan dolayı yaşamak çok zor. İş imkanları hiç yok denilecek kadar az. Eşim Safar Mohammad ve ben İstanbul’da tekstil fabrikasında çalışıyorduk. Çocuklarımı bırakacak kimse olmadığı için ben çalışamaz oldum. Eşimin de aldığı maaş yeterli olmadı. Ardından da Biga’ya geldik. Burada eşim bir çiftlikte hayvan çobanlığı yapıyor. Afganistan’da işimiz tarımla ilgiliydi. Burada da bu işi yapıyor” dedi.

Nurgul Uzbek, Türkiye’nin çok güzel bir memleket olduğunu da belirterek, “Biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvuruda bulunduk. Oturma iznini aldık. Kısa zamanda kimliğimiz de değişecek. Şakirbey köyüne geldiğimizde hiçbir şeyimiz yoktu. Ama komşularımız soba, halı gibi ihtiyacımız giderecek şeyler verdiler. Yani Biga halkı çok iyi ve burası Afganistan’a göre emniyetli” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir