“Ağaç Yeşilken, Sular Maviyken, Çocuk Gülerken Mutlu Eder Bizi”

04 Mayıs 2015

2-3 Mayıs tarihleri arasında Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisinin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen Çanakkale 5. Atikhisar Kır Şenliği etkinliklerine yoğun bir katılım oldu. Etkinliklerde en çok çocuklar eğlendi.

Çanakkale 5. Atikhisar Kır Şenliği etkinlikleri sona erdi. 2 Mayıs Cumartesi günü, Şenlik Korteji etkinliklerin başlangıcının yapılacağı İskele Meydanında toplanıldı. Bisiklet turunun ilgi gördüğü şenlik başlangıcı, Kent Konseyi Çevre Meclisi Atikhisar Kır Şenliği Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Aytekin Er’in yaptığı açıklama ile devam etti. Er, burada yaptığı açıklamada Atikhisar barajının son yıllarda artan tehditlere karşı farkındalık oluşturulması gereken bir alan olduğuna dikkat çekti. Er,konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çanakkale 100.yılını kutlar iken, gerek yanlış politikalar, gerek sizlerin ve bizlerin çevreye gereken özeni, hassasiyeti göstermemekten dolayı, Havamız, Suyumuz, Ormanlarımız kısaca yaşam alanlarımız çok hızlı bir şekilde kirletilmekte veya yok edilmekte, biz çevre dostları sizler ile bu olumsuzluklar karşısında mücadelemize Hukuki kanallar ile devam edip, sorunlarımızı hep beraber çözmeliyiz. Bu yıl gerçekleştireceğimiz 5.Şenliğe ‘ATİKHİSAR ATIK HİSAR OLMASIN’ sloganını seçtik. Amacımız Çanakkale’mizin Tek içme su kaynağına dikkati çekmek ve suyumuza etki eden olumsuzlukları, büyük kitlelere duyurmak, anlatmak ve çözüm noktasında ortak hareket etmektir. Seçilmişlerin Çağ atlamak uğruna, Kendilerini seçenlerin haykırışlarını duymazdan gelerek, bir çok canlının yaşam haklarını göz ardı ederek, talana devam edilmektedir. Yaşam alanlarımızı tehdit eden tehlikeli teknolojileri, Sivil Toplum Kurumlarına danışmadan, araştırmadan, kanunun dur demesine rağmen uygulayan, dayatmacı politikalara hayir diyoruz. Etkinlik kapsamında Atikhisar Baraj havzasında bulunan Sarıcaeli, Saraycık, Belen Köy, Belen Çiftlik, Çiftlikdere, Terziler, Serçiler, Ortaca, Kirazlı, Haliloğlu, Sarıbeyli, Kayadere, Kayadere Atikhisar Mahallesi olarak gezdiğimiz köylerin, Suyumuza ve doğaya olumsuz etkilerine bizzat şahit olduk, Köy ziyaretlerimiz esnasında sadece serçiler köyünde doğal arıtma tesisinin bulunduğunu gördük ve bu köydeki tesisin diğer köylerimize de acilen uygulanması hususunda hemfikiriz. Diğer köylerimizin kanalizasyon sistemleri şu an için Atikhisar Barajına, Sarı çaya veya Doğaya akmaktadır.
3 Mayıs günü etkinliğin yapılacağı Kayadere Köyü Piknik alanında yaptığımız kontroller esnasında, alanın her kesiminde İçki Şişelerini, Plastik tabakları, Su Şişelerini, Naylon Poşetleri, Teneke Kutularını ve Çöp atıklarını görmek bizleri hayli üzmüştür, Temennimiz bu görüntülerin bir daha yaşanmaması ve yaşatılmaması olmalıdır. Her daim çevre adına meydanlarda olan bizlere destek veren Belediye Başkanımıza, Vekillerimize, Kent Konseyi başkanımıza ve gönüldaşlarına, Çevre Platformuna, Kamu kurumlarına, Sivil Toplum Kuruluşlarına, Gönüllü katılımcılara ve Özelik ile Hicri Nalbant beye emeklerinden dolayı teşekkür ederim.”

Atikhisar, atık hisar olmadı!
03 Mayıs 2015 günü, Atikhisar Barajı kıyısında düzenlenen kır şenliği etkinliğine ise binlerce kişi yoğun katılım gösterdi. Müzisyen Can Gox’un seslendirdiği şarkılar ile eğlenen kalabalık, dağıtılan yemek ikramları ardından çeşitli spor aktiviteleri ile zaman geçirdi. Çocukların uçurtmalar uçurduğu, top oynadığı, ip atlayabildiği kır şenliği; Atikhisar barajının en güzel yönlerini ortaya çıkarmış oldu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir