Ahmet Demir, Bir Sobacının Anıları ile Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

06 Haziran 2014

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde “Kentte Mahrukatçılar” sergisinin son Çarşamba etkinliği gerçekleştirildi. 4 Haziran 2014 Çarşamba günü Kent Müzesi’nin konuğu “Bir sobacının anıları” sohbet konusu ile Ahmet Demir oldu.

Ahmet Demir, 40 senelik meslek hayatına ilk başladığı senelerde soba imalatçılığı yaptığını sonraki senelerde ise hazır alıp sattığını söyleyerek sözlerine başladı. 1982 senesinde açtığı ilk dükkanının ise Fevzipaşa Mahallesi’nin girişinde olduğunu söyleyen Demir, soba imalatının detaylarını da konuklar ile paylaştı. O zamanlar bir haftada 25 soba imal edildiğini söylerken bu sobaların Cuma Pazarı’na at arabaları ile götürüldüğünü ve pazarda bir günde satıldığını söyledi. Günümüzde ise soba satan dükkanların 5 tane kaldığını sözlerine ekledi. Kömür satışı yapan esnafların da anıldığı sohbette doğalgazın artması ile birlikte kömürcülük mesleğinin yanı sıra sobacılık mesleğinin de yok olmaya yüz tuttuğunu önümüzdeki 2 sene içerisinde kendisinin de mesleği bırakacağını ifade etti. Konukların soruları ile de devam eden sohbette soba yakmanın inceliklerine değinen Ahmet Demir; “O zamanlar Museviler kendi sobalarını kendi kurmazlardı, her zaman başkalarına yaptırırlardı. Biz de bir Yahudi gelsin de soba kurdursun diye beklerdik çünkü yüklü miktarda bahşiş veriyorlardı. Cumartesi günleri ise ateşi ellemedikleri için mahalle sakinlerine ateş yaktırıyorlardı” diyerek bir anısını da konuklar ile paylaştı.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 11 Haziran 2014 Çarşamba saat: 18.00’da Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda “Kentte Çeyiz Sandığı” süreli sergisinin ilk gün buluşması gerçekleştirilecek. 10 Eylül 2014 tarihine kadar açık kalacak olan sergi, Pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ? 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir