Ahmet Maranki, Çanakkale’de Konferans Verdi

Ahmet Maranki, Çanakkale’de Konferans Verdi
11 Şubat 2014

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Çanakkale Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş’in davetlisi olarak kente gelen Ahmet Maranki, Kolin Otel’de düzenlenen konferansa katıldı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı konferansta Çanakkale’de bulunmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu ifade eden Maranki “Sevgili arkadaşım Mehmet Daniş’in daveti üzerine hiç düşünmeden geldim. İnşallah onun vesile olduğu bu buluşmada sizlere faydalı bilgiler aktaracağım” dedi.

Kolin Otel’de düzenlenen konferans öncesinde konuşan AK Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İnsana, insanlığa hizmet etmenin türlü yolları vardır. Sayın Ahmet Maranki de doğayı doğru okuyup, farklı bir gözle inceleyerek sağlığa ve gençleşmeye katkısını araştırıyor. Bu da insanlığa hizmettir. Kendisini Çanakkale’de misafir etmekten ötürü mutluyuz. Kendisine Çanakkaleliler adına tekrar hoş geldiniz demek istiyorum.
Bizler sağlıklı kalmak ve dinç kalmak için Çanakkale’nin eşsiz güzelliklerinden faydalanıyoruz. Ama Çanakkale’nin bu güzelliklerini, değerlerini bilmeyenlere anlatmak, tüm ülkemizden, diğer ülkelerden ziyaretçileri burada ağırlamak istiyoruz. Bu nedenle turizm projelerine ağırlık vermek zorundayız. Çanakkale’nin kabuğunu kırması, güzelliklerini anlatması lazım.
Özellikle Çanakkale’nin sağlık turizmi konusunda bir merkez olacağına inanıyorum. 2002 yılından beri Çanakkale’de sağlık yatırımları hızla arttı.
10 yıl önce doktor, hemşire, diş hekimi ve yardımcı sağlık personeli sayısı 1900 iken bugün 5200 civarında sağlık çalışanımız var. Devlet hastanemiz modern cihazlarla donatıldı. Ağız ve diş sağlığı merkezini hizmete aldık. Türkiye’de 17 adet bulunan hava ambulansından birini Çanakkale’ye tahsis ettik. Deniz ambulansını hizmete aldık. 182 randevu sistemi ile 112’nin imkanlarının arttırılması ile Çanakkale’de sağlık hizmetleri ulaşılabilir oldu.
Bunları yeterli görmedik. Nüfusu 700 binin üzerinde olan illerden ancak Tıp Fakülteleri kuruluyor. Bakanlar ile görüşerek, YÖK ile görüşerek Çanakkale’de Tıp Fakültesinin kurulmasını sağladık.
Bir süre önce Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesinin temeli attık. Kısa bir zaman sonra 500 yataklı yeni devlet hastanesinin temelini atacağız.
Artık Çanakkale sağlık merkezi haline geliyor.
Çanakkale bu yatırımların yanında doğası olarak bizlere sağlıklı yaşamın fırsatlarını sunuyor. Ayvacık Tuzla Köyünde, Bayramiç Külcüler’de, Çan Tepeköy’de, Kestanbolu, Hıdırlar, Küçük Çetmi’de Kaplıcalarımız şifa dağıtıyor.
Bunları termal turizmde değerlendirmek ve sağlık turizminde de Çanakkale’nin adını duyurmak gerekiyor.
Ayrıca Çanakkale’nin Biga ilçesinde de Nörotik durumlarda, dengeleyici ve iyileştirici, depresif, panik atak durumlarında da rahatlatıcı özelliği olduğu söylenen Krizopras taşı çıkarılıyor. Sağlıklı yaşam hepimizin hakkı. Doğayı korumak hepimizin görevi. Ancak şu anda Çanakkale’nin kanalizasyonu bile aratılmadan denize bırakılıyor. İnşallah bunları da zamanla aşacağız. Sayın Ahmet Maranki’ye bizleri kırmayıp geldikleri için teşekkür ediyorum”

Konferans öncesi pazarı gezdiler
Kolin Otel’de düzenlenen etkinlik öncesinde Pazar Pazarı’nı ziyaret eden Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş ve Ahmet Maranki, vatandaşlar ve esnaflar ile bol bol sohbet etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir