AK Parti’li Gedikli’den Uludere ve İlker Başbuğ’un Tutuklanmasına İlişkin Açıklama

AK Parti’li Gedikli’den Uludere ve İlker Başbuğ’un Tutuklanmasına İlişkin Açıklama
08 Ocak 2012

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, partisinin Çanakkale Merkez İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Uludere’de 35 kişinin ölümü ve eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un tutuklanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Gedikli, Uludere’de yaşanan olayların araştırıldığını belirterek, eski dönemlerde olduğu gibi olayların üstünün kapatılmayacağını söyledi. Gedikli, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere’de taziye çadırındaki ziyaretlerini tiyatro çadırına benzetmesine de tepki göstererek, “Maalesef Uludere’de 35 sivil vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu milletimizin ortak acısıydı. Sadece bir kesimin büyük acısı falan değildi. Bu olayın ardından ortaya bir takım iddialar atıldı. Fakat bunun soruşturulması yapılacak ve gerçekler mutlaka ortaya çıkacak. Bu dönemin önceki dönemlerden farkı bu. Artık hiçbir şey gizli kalmayacak. Kalmaz. Bu mümkün değil. Her şey araştırılır. Soruşturulur ve gerçek neyse ortaya çıkar. Burada bizim milletçe dikkat etmemiz gereken bir nokta var. Bu olay olmuş. Peki arkasından birileri bunu milletimiz için tuzak yapmaya kalktı mı, kalkmadı mı? Siz ona bakın. Birileri bunu adeta bir tuzak gibi kullanmaya kalktı. Bu tuzağın içine de bizim birçok kurumumuzu, hakka hükümetimizi çekmeye kalktılar. Orada bir anafor oluşturdular, o anaforun içine kim alınabilirse onu yapmaya çalıştılar. Oyuna bakın. İşte böyle bir tuzak. Ayrıca birde baktık ki şu Cumhuriyet Halk Partisi ve BDP Uludere’de sarmaş dolaş olmuşlar. Hani derler ya can ciğer kuzu sarması olmuşlar. Gelinle damat buluşur gibi yani, Uludere’de buluştular. Taziye çadırında bir araya geldiler. Bizim arkadaşlarımızın da orda yaptıkları ziyaretlerin ardından CHP Genel Başkanı ondan sonra çıkıp dedi ki, ‘Bizimki taziye çadırı idi, onlarınki tiyatro çadırıydı’ dedi. Yani böyle bir olayda bile şu birliği beraberliği gözeten bir açıklama yapsanız başınıza bir iş mi gelir? Niye burada bir ayrımcılık yapıyorsunuz? Sayın Kılıçdaroğlu tiyatro senin partinde be. Senin partin tiyatro. Hem de tuluat, tuluat. Hem de baştan aşağı komedi. Bizlerde biliyorsunuz işte. Genel başkanlarının değişimden başlayan bir süreç. Her şey komedi, mizah gibi yani. Bunlar hep yangına körükle gidiyorlar. Hiçbir yaraya da merhem olmazlar. Şimdi siz demez misiniz, ‘Kimin değirmenine su taşıyorsunuz’ diye. Bir yaraya da merhem olun ya. Ötekine bakıyorsunuz. BDP başka bir şeyin peşinde. Onlar kanlı kefen siyaseti yapmanın peşinde. Oradan rant elde ediyorlar çünkü. Oradaki vatandaşlarımızın temsilcisi olduklarını iddia ederler, ama ortaya koydukları herhangi bir şey yok. Geliyorlar Meclis’te de konuşuyorlar. Ne anlatıyorlar belli değil” dedi.

“İLKER BAŞBUĞ’UN TUTUKLANMASINDA BİREYSEL HERHANGİ BİR ŞEY YOK”
Konuşmasında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un tutuklanmasına da değinen Gedikli, “Eski bir Genelkurmay Başkanı tutuklandı. Mahkemeler bu şekilde karar verdi. Bunun ardından yapılan açıklamalar da evlere şenlik. Burada bireysel herhangi bir şey yok. Bu iş kişiye, bireye dönük eylem olabilir mi? Türkiye bir hukuk devleti. Burada hukukun üstünlüğü var. Her şey hukuk çerçevesinde yürür. Bunu böyle mütalaa etmek gerekir. Hukuk karşısında herkes eşittir. Hamdolsun Türkiye artık bu noktalara geldi. Ama eskiden bu böyle değildi. Önceden adama göre hukuk ihdas ediliyordu. Gerçek hukuku ve adaleti uyguladığınız zaman artık herkes için bu geçerli bir şey olacaktır. Burada hukukun üstünlüğü esastır. Biz Türkiye’yi bu anlamda tam hukuk devleti yapmanın eşiğindeyiz. Bu çerçevede de çok önemli adımlar atıldı” diye konuştu.

BÜLENT GEDİKLİ: “YILLARCA BU MİLLET BAZI ŞEYLERLE HEP KORKUTULDU. BUNU İSTEYENLER SARKOZY’NİN, MERKEL’İN VE NETANYAHU’NUN DEĞİRMENİNE SU TAŞIYANLARDIR. BUNLARI İYİ TANIYIN VE İYİ BİLİN”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, bu güne kadar milletin İstiklal Marşı’nın “Korkma” kelimesine rağmen hep korkutulduğunu belirterek, “Yıllarca bu millet bazı şeylerle hep korkutuldu. Bunu isteyenler Sarkozy’nin, Merkel’in ve Netanyahu’nun değirmenine su taşıyanlardır. Bunları iyi tanıyın ve iyi bilin” dedi.

Partisinin Çanakkale’deki Merkez İlçe Kongresinde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, yıllarca milletin çeşitli bahanelerle korkutulduğun belirterek, “İstiklal Marşımızın ilk emri “Korkma” biliyorsunuz. Korkacak bir şey yok. Ama yıllarca bu millet yıllarca bazı şeylerle hep korkutuldu. Hep korkuttular. Hep korksun istediler. Niye? Çünkü bu millete birtakım vasiler lazımdı. O vasiler yardımı ile idare edilecek ya. Tabi korku da lazım. Korksunlar ki, bu iş kolaylaşsın. Vakti
zamanında Komünizm ile korkuttular. “Komünizm geldi gelecek” dediler. Gelen bir şey yok. Bir ara irtica ile korkuttular. “İrtica geldi, geliyor, gelecek” dediler. Gene bununla ilgili bir şey yok. Bu aralar da bölünme ile ilgili korkutuyorlar. Aman şu olur, bu olur, falan filan. Ben buna “3 K” teorisi diyorum. Önce korku yayarlar. Arkasından bir siyasi kaos oluştururlar. Üstüne birde ekonomik kriz buldular mı tamamdır. Bu “3 K”yı tamamladılar mı, tam istedikleri atmosfer doğar bazı zatlar için. Kimdir bu
çevreler ve zatlar. Eminim sizde bunları çok iyi biliyor ve tanıyorsunuz. Bunlar Sarkozy’nin, Merkel’in ve Netanyahu’nun değirmenine su taşıyanlardır. Bunları iyi tanıyın ve iyi bilin. Bunlar ülkemizde istikrar istemezler. Bunlar hep ülkede kaos çıksın isterler. Hep kriz ortamı olsun isterler. Hep korkular olsun isterler. Böyle olsun ki, bu işten rant çıkarsınlar. Bundan ekonomik ve siyasi rantlar çıkarmak isterler. Eskiden bunları yaptıklarında olumlu sonuçlar alırlardı. Ama bundan artık bir sonuç
alamadıkları için “Neden acaba bunlardan sonuç alamıyoruz ” diye düşünmeye başladılar. Ama burada unuttukları bir şey var. Niye biliyor musunuz? Çünkü bugüne kadar böyle bir hükümet görmediler de onun için. Böyle bir Başbakan görmediler de onun için” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir