AK Parti Kepez Belde Başkanı Ülkü Ay, Tıp Fakültesi Hastanesi Konusunda Açıklamalarda Bulundu

08 Mart 2012

AK Parti Kepez Belde Başkanı Ülkü Ay, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi konusunda açıklamalarda bulundu:

Kepez halkı ve kamuoyunun da takip ettiği üzere 2011 yılından bugüne Kepez Belediyesi ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörlüğü arasında Tıp Fakültesi Hastanesi konusunda yaşanan anlaşmazlıkları üzüntüyle izlemekteyiz.

Bilindiği üzere Tıp Fakültesi Hastanesinin beldemize kazandırılması uzun ve zorlu uğraşılar sayesinde gerçekleştirilmişti. Ülkemizde bir beldede yerleşik tek tıp fakültesi hastanesi olan ÇOMÜ hastanesi beldemizde bulunmaktadır. Bir ilçeyi bırakın pek çok il merkezinde dahi bulunmayan tıp fakültesi hastanemiz beldemizin geleceğidir.

Bu anlaşmazlıklar ile ilgili olarak ilk zamanlarda yapıcı olabilmek ve bu konunun bir siyasi malzeme haline getirilmeden çözülebilmesi ve değerli beldemize zarar vermemesi amacıyla yıkıcı ve aşırı eleştirici açıklamalar yapmayı doğru bulmamıştık. Bu konuda hem ÇOMÜ rektörlüğü hemde kepez belde belediyesi başkanı Ömer Faruk Mutan’ın aklı selim hareket ederek bir ortak noktada buluşabileceklerine inancımız tamdı. Çünkü belediyenin, bir tıp fakültesinin beldemizden gitmesine ve başka bir yere taşınmasına sebep olabilecek karar ve davranışlarda bulunmayacağını ümit ediyorduk.

ÇOMÜ rektörlüğünün her ne kadar konu ile ilgili bir takım haklı olabileceği unsurlar olsa bile, sonuçta uzun yıllar emek verilerek bir beldede kurulmaya ve gelişmeye başlamış bir tıp fakültesi hastanesinin başka bir yere taşımayacaklarını ümit ediyorduk.

Ancak basından ve kamuoyundan izlendiği üzere ÇOMÜ rektörü Sayın Prof. Dr. Sedat Laçiner’in yaptığı açıklamalar, hastanenin taşınacağı izlenimini uyandırmaktadır. Son olarak Sayın Laçiner’in yapmış olduğu açıklamaya göre Kepezde sadece ameliyathanelerin kalacağı diğer birimlerin taşınacağı anlaşılmaktadır. Sayın Laçiner’in 9 haziran 2011 tarihinde yaptığı açıklama hatırlandığında “Bizim Anladığımız Kepez Bu Hastaneyi İstemiyor” ifadeleri kepez halkı açısından gerçeği yansıtmamaktadır. Sanıyoruz ki Kepezde bir tıp fakültesi hastanesi istenmiyorsa, bunu kepez halkı değil yaptığı uygulamalarla Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ve onun siyasi anlayışı istememektedir.

Sayın Rektörümden acele karar vermemesini rica ediyor, Kepez Halkının da Hastanenin burada kalmasını istediğini, halkımızın üniversitemizi Kepezde ağırlamaktan memnun olduğunu ve Üniversitemizi de Kepezimizi sevdiğimiz kadar sevdiğimizi bilmesini istiyoruz.

Beldemizde uzun yıllar emek vererek burada kurulmasını sağladığımız Tıp Fakültesi Hastanesinin başka bir yere taşınması Kepezin geleceğinin elinden alınması anlamına gelmektedir. Buna vesile olanlar eninde sonunda Kepez Halkına hesap verecektir. Buradan Ömer Faruk Mutan’a sesleniyorum. Yaptığın tarihi bir hatadır. Bunun vebali büyüktür. Bunun cezası sadece seçimlerde değil Kepez Halkının vicdanında büyük olacaktır. Şahıslar geçicidir. Sizlerde bizlerde geçiciyiz ve hiç birimiz ilelebet bu makamlarda oturmayacağız. Ancak Kepez Halkının menfaatleri kalıcıdır. Bu yapılan Kepez Halkına bir nevi ihanettir. Kepez Halkı size bu yetkiyi verirken Kepeze zarar vermeniz için değil, hizmet etmeniz ve Kepezin çıkarlarını savunmanız için vermiştir. Ancak Halkımız verdiği yetkiyi sandıkta geri almasını ve bunun hesabını sormasını da bilir. Bizler AK Parti Kepez Belde Teşkilatı olarak bu mesele ortaya çıktığında sorumluluğumuzu bilerek davrandık, siyasi malzeme haline getirmedik ve sizin yaptığınız yanlıştan kısa zamanda döneceğinizi umuyorduk. Ancak şahsi hesaplaşmalarınıza ve siyasi hesaplarınıza Kepezi kurban ediyorsunuz. En kısa zamanda bu yanlıştan dönerek Tıp Fakültesi Hastanesinin Kepezden ayrılma nedenlerini ortadan kaldırınız.

Bu mesele Kepez Halkı açısından partiler ve siyaset üstü bir meseledir. Hem Üniversitemizden Hem de Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan’dan ivedilikle bir çözüm bekliyoruz.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir