Ak Parti’den Hayvan Zehirlenmelerine “Belediyeli” Tepki

06 Şubat 2017

Ak Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yrd. Av. Gültekin Yıldız, hayvan zehirlenmeleri ve ölümleri hakkında Çanakkale Belediyesi’nin sorumlu olduğunu ifade etti. Yıldız, bu olayın Çanakkale Belediyesi ile bir ilgisi tespit edilirse Başkan Ülgür Gökhan’ın görevinden istifa etmesi gerektiğini vurguladı.

Çanakkale’de yaşanan hayvan zehirlenme olaylarına, Ak Parti Merkez İlçe Yönetiminden de bir tepki geldi. Ak Parti İl Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Çevre Şehir ve Kültür Biriminden Sorumlu Ak Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yrd. Av.Gültekin Yıldız, “Çanakkalemizde yakın tarihte yaşanan, pek çok sokak hayvanının ölümüyle sonuçlanan zehirleme olayı tüm halkımızı yürekten yaralamış, derinden üzmüş olup, bu canilerin acilen tespit edilerek cezalandırılması hepimizin ortak arzusudur.” dedi.

Çanakkale Belediyesi’nin bu konuda birinci dereceden sorumlu olduğunu ifade eden Yıldız, toplu zehirlenme vakalarının belediyeyi zan altında bıraktığını söyleyerek şu açıklamada bulundu:

“Yıllardır şehrimizde toplu sokak hayvanı ölümleri, üreme dönemi olan bu aylarda gerçekleşmekte ve failleri hiçbir zaman tespit edilememektedir. Yaşam hakkı tüm canlılar için kutsaldır, yaşam hakkını ihlal eden bu tür olaylar sadece sokak hayvanlarını öldürmemekte, insanlığımızı da öldürmektedir. Zehirlenme olaylarının farklı mahallelerde, aynı anda yaşanması ve toplu ölümlerin olması, şehir halkı nezdinde Çanakkale Belediyesini zan altında bırakmaktadır.Belediyenin bu olayların faili olup olmadığı bilinmese de, sokak hayvanlarıyla ilgili görevlerini yerine getirmediği için bu ölümlerden 1. derecede sorumlu olduğu açıktır. Eğer yapılacak soruşturma neticesinde, bu olayın Çanakkale Belediyesi ile bir ilgisi tespit edilirse, sorumlu yöneticilerin hatta Ülgür Gökhan’ın istifa etmesi gerekir. Yasa gereği sokak hayvanlarının barınması, beslenmesi, korunması, aşılanması, tedavisi ve kısırlaştırılması Belediyenin görevi olmasına rağmen, görevini layıkıyla yerine getirmeyen Çanakkale Belediyesi hayvan hakları konusunda sınıfta kalmıştır. Türkiye ortalamasının altında hizmet vermektedir. Tam donanımlı bir hayvan barınağı ve tedavi merkezi bulunmamaktadır. Sokaklardaki hayvanlarımız gönüllü hayvan severlere emanettir. Belediye sokaklarımıza mama ve su kabı koymaktan bile acizdir. Eğer yaklaşık 200 milyon TL yıllık bütçesi olan Çanakkale Belediyesi 10.000 TL-15.000 TL ayırıp bu mama ve su kaplarını alamıyorsa biz Ak Partili belediyelerden veya kendi imkanlarımızla temin ederek seve seve kendilerine hediye edebiliriz. Yine kedi evi diye bir kaç noktaya koyduğu kulübeler kendi haline terk edilmiş olup, hiç bir surette belediyeden hizmet almamakta, popülizmden öte bir sonuç doğurmamaktadır. Çanakkale’nin sokak hayvanlarının zehirlenmesiyle, şehir ve ülke gündemine taşınması yerel idare için utanılacak bir durumdur. Ak Parti Merkez ilçe Başkanlığı olarak son olması dileğiyle zehirlenme olayını kınıyor, Çanakkale Belediyesini biran önce hayvan hakları anlamında görevlerini layıkıyla yerine getirmeye davet ediyoruz.”

“Belediye Depolarında Çürütmesinler”
Toplantının sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çevre Şehir ve Kültür Biriminden Sorumlu Ak Parti Çanakkale Merkez İlçe Başkan Yrd. Av. Gültekin Yıldız, belediyenin ücretsiz veteriner hizmetlerinin dahi hayvanseverler tarafından tercih edilmediğini söyledi. Eşinin ÇAHAYSEV derneğinde olduğunu söyleyen Yıldız, “Benim eşim de hayvanseverler derneğinde ve geçende iki kedinin tedavisini ücretli bir veterinerde yaptırdılar. Çanakkale belediyesinin veteriner hizmeti kötü olduğu için hayvaNseverler buraları tercih etmiyor. Görüyoruz her sokakta, vatandaşlarımız temin edip mamalar yerleştiriyorlar. Aslında belediyenin her yere temin etmesi gerekiyor. Yasa gereği bu konuda en yetkili olan makam belediyedir. Keşke belediye olmasaydı, orman olsaydı biz hükümet olarak inanın biz üzerimize düşeni seve seve yapardık. Ak parti olarak en kısa sürede tüm sokaklarda mama ve su kapları temin etmeyi hedefliyoruz. Sonra Çanakkale Belediyesi’ne hediye edeceğiz. Ama bir şartımız var, lütfen bunları belediye depolarında çürütmesinler” dedi.

“Olayı, bir çocuğun yaralanması gibi görelim”
Ayrıca Çanakkale’ye yapılması planlanan kedi köyü projesine değinen Yıldız, “Polikliniği olamayan, tedavi merkezi olmayan, sadece hayvanlarının kulübelerin yerleştirdiği bir yer hayvan köyü değildir. Bu yerlerde hayvanlar tedavi edilir, sonra doğaya bırakılır. Belediyenin barınağa götürdüğü hayvanlara sahip çıkmadığı ortada. Biz bu sürede bir senedir hazırlanıyoruz. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Bu zehirlenme vakalarını çözmemiz lazım, artık faili meçhul kalsın istemiyoruz. Emniyetinde üzerine görevler düşüyor. Bunu önemsiz bir olay olarak değil, bir çocuğun yaralanması ve zehirlenmesi gibi görelim. Herkes bu konuda çok tepkili, Çanakkale’de bu konuda bilinçli bir şehir. Kamu kurumlarının, belediyenin ve valiliğin her türlü hassasiyeti göstereceğini biliyorum” diye konuştu.

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu da olaya tepki göstererek; “Emniyet bu olayın üzerine düşmeli ve bu sefer zehirlenme olayları meçhul olmamalıdır” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir