Akil İnsanlar ÇAGİAD’ı Ziyaret Ederek Destek İstedi

18 Nisan 2013

Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyeti Başkan Vekili Prof. Dr. Mithat Sancar ile gazeteci yazar Ali Bayramoğlu Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği (ÇAGİAD)’ni ziyaret ederek destek istedi. ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen, başlatılan sürecin sonuna kadar destekçisi olacaklarını kaydetti.

Akil İnsanlar Marmara Bölge Heyeti Başkan Vekili Mithat Sancar ve üye Ali Bayramoğlu, İstanbul dışında hazırlık çalışması yapmak için bugün Çanakkale’ye geldi. Çanakkale’de bazı temaslarda bulunan Sancar ve Bayramoğlu Çanakkale Girişimci İşadamları ve Sanayicileri Derneği’ni (ÇAGİAD) de ziyaret ederek destek istedi. İki üyeyi karşılayan ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen, dernek hakkında bilgi vererek, daha önce yaptıkları açıklama ile sürece destek verdiklerini hatırlattı.

Çanakkale’deki geniş katılımlı asıl toplantının 28 Nisan’da yapılacağını söyleyen Mithat Sancar ziyaretin bir ön hazırlık çalışması olduğunu dile getirdi. Sancar, bir araya gelen insanlar çok farklı görüşten insanlar olduğunu belirterek, bu inanların ortak paydasının 30 yıldır yaşanan sorunun çözme sürecin destek vermek olduğunu ifade etti. Ortak paydalarının, 30 yıldır yaşanan ve büyük kayıplara yol açan terör sorununun çözüm yöntemine destek vermek olduğunu belirten Sancar, barış kültürü ve dilini yerleştirecek çalışmalara katkı yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Çanakkale’nin kendileri açısından önemli bir kent olduğunu anlatan Sancar, “Çanakkale Türkiye açısından da önemli bir kent. Bir savaş yaşanmış ve iki türlü birlikteliğin sembolü olmuştur. Birincisi, Türkiye’de yaşayan bütün insanların, kültürlerin katılımıyla yürütülmüş bir mücadele yanı var. Sonrasında ise savaşanların kardeşliği üzerine kurulmuş bir kültür var. Çanakkale bu ikisini bir temsil ediyor. Yani buraya o dönemde düşman olarak gelenlerin şimdiki barış ilişkileri, Çanakkale’yi kardeşlik ve barış kenti olmaya en elverişli illerden biri kılıyor. Ziyaret ettiğimiz yerlerde de hükümet başta olmak üzere herhangi bir kesimin fikirlerini ya da politikalarını anlatma derdinde asla değiliz. Başbakanla Dolmabahçe’de yaptığımız toplantıda çok net bir mutabakata vardık. Biz burada ikna faaliyetinde bulunmaya gelmedik. Endişeleri, kaygıları ve beklentileri dinleyip bir rapor haline getireceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığı başta olmak üzere, Mecliste grubu bulunan bütün siyasi parti başkanlıklarına sunacağız” diye konuştu.

Heyet Başkan Vekili Mithat Sancar, düşüncelerini paylaştıktan sonra da ÇAGİAD’tan sürece destek istedi. Ali Bayramoğlu’nun, ÇAGİAD üyelerinin düşüncelerini sorması üzerine işadamı Hasan Mutlu, “Hocam bu konuda şöyle bir şüphe var. PKK’nın B planı olarak düşünen insanlar var konuştuğumuz çevrelerden ‘başka altından ne çıkar’ böyle bir soru işareti, endişe var” dedi.

Mutlu’nun sorusuna Bayramoğlu, “Kuvvetli endişeler, yaygın endişeler bunlar. Sonuç olarak silahlı bir örgüt. Süreç biraz hızlı gelişti. Türkiye’nin dili ve bakışı hızlı değişti. Bebek katili denilen bir adamın Diyarbakır’da cismi olmadan sesiyle konuşmasını Türkiye dinledi. Bu çok hızlı gidiyor. Bütün bu endişelerin ve soruların olması çok tabidir. Benim kişisel olarak görüşüm. Risk almadan bu sorunları çözmek mümkün değil. Bu işin sonu kötü de bitebilir. Atacağınız demokratik adımlar kötüye de kullanılabilir. Önümüzde şimdi iki model var. Ya çatışma modeli, ya da birlikte yaşamayı deneme modeli. Türkiye ilk defa bunu konuşabilecek noktaya geldi” ifadelerini kullandı.

ÇAGİAD Başkanı Hikmet Sezen, başlatılan sürecin sonuna kadar destekçisi olduklarını kaydetti. Sezen, “Milletimiz ve devletimiz uzun zamandır bu işten ağır bedeller ödedi. Demokrasinin ve huzurun olduğu yerlerde ekonomi de gelişiyor. Buna paralel olarak insanlar daha mutlu ve müreffeh bir hayat yaşıyor. ÇAGİAD’in her kesimi temsil eden olarak 255 üyesi var. Biz asıl gücümüzü buradan alıyoruz. ÇAGİAD olarak biz bu süreci olumlu karşılıyoruz. İnşallah en kısa zamanda sonuçlanır. Bunun için yapılacak faaliyetlere destek vermeye devam edeceğiz. Bu sadece bir hükümet projesi değildir. Bu devletin bir meselesidir. Artık bu millet huzur istiyor” dedi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir