Akil İnsanlar Marmara Bölgesi Heyeti’nin Çanakkale Toplantısı

28 Nisan 2013

Çanakkale’ye çözüm ve barış sürecini anlatmak üzere gelen Akil İnsanlar, Kolin Otel’de bürokrat, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantı, otel önünde protesto edilirken, içeride ise İstiklal Marşı krizi yaşandı.

Kolin Hotel’de gerçekleşen toplantıya, Marmara Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Grup Başkan Vekili Mithat Sancar, üye Ali Bayramoğlu, sekreter Levent Korkut ve sanatçı Hülya Koçyiğit katıldı. Çözüm ve barış sürecinin anlatılacağı toplantıyı dinlemeye, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, bürokratlar, siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Toplantı öncesinde 150 kişilik bir grup otel önünde toplanarak, Akil İnsanları ve toplantıyı sloganlar atarak protesto etti. Otelin bahçe girişinde protesto yapan grup ile otelin güvenlik görevlileri arasında zaman zaman sözlü gerginlik yaşandı. Bu nedenle oteldeki toplantı yarım saat gecikmeli başladı.

Açılış konuşmasını yapan Marmara Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Grup Başkan Vekili Mithat Sancar, “Kendimizi akil insan olarak görmüyoruz. Böyle nitelenmeyi tercih etmiyoruz. Biz burada sözün gücünün yükselmesi, diyalogun yollarının açılması için katkıda bulunmaya ve yardımcı olmaya gelmiş insanlar olarak görüyoruz kendimizi. Bir süredir kürt sorunuyla ilgili çözüm konusunda bir yöntem uygulanıyor. Bize göre bu doğru bir yöntem. Eksikleri ve yanlışları olabilir. Kaygı ya da endişe doğurabilecek yanları olabilir. Ama 30 yıldır pek çok yöntem denendi. Dünyada medeni yol diye nitelendirebileceğimiz bu yöntem bu haliyle ilk defa uygulanıyor” şeklindeki sözleri sarf ettiği sırada, Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın ayağa kalkarak, “Program başladı mı? Başladıysa, İstiklal Marşı okunmayacak mı burada? Burası emperyalizmin yenildiği ilk topraklar, burada İstiklal Marşı okumadan toplantı yapılamaz. Kürtler bizim kardeşimizdir. Teröristlerle işbirliği yapıyorsunuz. Emperyalizmle işbirliği yapıyorsunuz” diyerek tepki gösterip toplantıyı terk etti. Daha sonra salondaki başka bir dinleyici de İstiklal Marşı okunmamasını toplantıyı terk ederek protesto etti. Ardından ismini vermek istemeyen bir başka katılımcı, “Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz için okunacak İstiklal Marşı, gerillanın rahatsız olacağı düşünülerek mi okunmuyor” deyip tek başına İstiklal Marşı’nı okumaya başladı. “Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” bölümüne kadar okuyup gerisini unutup durakladı. Salondaki diğer izleyiciler, hem İstiklal Marşı’nın okunmamasına tepki gösteren ancak kendisi de okuyamayan katılımcıya gülüşmeler, alkışlar ve yuhalama sesleri arasında tepki gösterdi. Sinirli ve heyecanlı olduğu görülen katılımcı, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından sakinleştirilmeye çalışıldı. Katılımcı daha sonra akil insanlara ve salondakilere, “Ben zannettim ki benimle beraber bu marşa katılacaksınız. Toplantının heyecanıyla ben bu marşı söyleyemedim. Türk milletinden ve Akif’in ruhundan özür diliyorum” dedi ve toplantıyı izlemeye devam etti.

İstiklal Marşı krizi sonrası Mithat Sancar, “Biz buraya konuşmaya geldik. Bütün tepkilerinizi, itirazlarınızı konuşarak iletebilirsiniz. Ama eğer bütün toplantıyı kendinizi burada anlatmak için kullanmak gibi bir niyetiniz varsa, konuşmak için buraya gelmiş diğer insanlara da saygısızlık ettiğinizi bilmelisiniz. Eğer niyetiniz buysa rica ediyorum dışarıya çıkın. Hiçbir önemi yok” dedi.

DAVULLU KARŞILAMA
Kaldıkları otelden çıktıklarında bir grubun tepkisiyle karşılaşan heyet üyeleri, Kahve toplantısında davulla karşılandı. Marmara Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Grup Başkan Vekili Mithat Sancar, üye Ali Bayramoğlu ve sekreter Levent Korkut, görüşmeler öncesi basın toplantısı düzenledi. Marmara Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Grup Başkan Vekili Mithat Sancar, Bursa’daki bir panelde konuşan Altan Tan’ın, “Doğu’da kandırılma, Batı’da bölünme kaygısı var daha çok” sözünü hatırlattıktan sonra şöyle dedi:

“Bunların güçlendiği kanısında değilim. Özellikle anketlere baktığımızda böyle bir tablo ve sonuç göremiyoruz. Tam tersine süreç başladıktan sonra, bugüne kadar destek oranı düzenli biçimde artıyor. Hem Doğu ve Güneydoğu’da, hem de Batı’da artıyor. Marmara bundan 1.5 ay önce destek oranı açısında biraz daha aşağıda dururken, en son öğrendiğimde Marmara’da destek oranı yüzde 67, Güneydoğu’da yüzde 85’lerin üzerinde.”

Bu süreçte çok önemli bir olayın da görüldüğünü ifade eden Grup Başkan Vekili Mithat Sancar, PKK’nın silahlı gruplarının sınırların dışına çekilmesine karar verildiğini ve önümüzdeki günlerde uygulamaya başlayacağını bildirdi. Sancar, şöyle devam etti:

“Bu açıklamanın ve 8 Mayıs’tan itibaren gerçekleşecek geri çekilmenin destek oranını artıracağını düşünüyorum. Bu demektir ki kaygı ve korkular biraz daha aşağı çekilecektir. Çünkü bugün 95’inci gün. Bir Kürt sorunu dolayısı ile 95’inci gündür ölüm haberi almıyoruz. Çatışma haberi almıyoruz. Bu sürecin böyle bir yönde evrileceğine dair güven duygusunun güçlenmesi önemli rol oynuyor diye düşünüyorum. 8 Mayıs’tan sonra yapılacak kamuoyu yoklamalarında kaygı ve korkuların hem kandırılma kaygısının, hem de bölünme korkusunun daha da azalacağını düşünüyorum. Son olarak bir de bu toplantıları kaygılarımız ve korkularımızı açığa vurmak için yapıyoruz. Akil insanlar heyetinin kendisine biçtiği rol budur. Bu meselenin her boyutu ile konuşulmasına yardımcı olmak için buralardayız. Konuştukça korkularımız azalır. Bu nedenle buradaki çalışmaların da kaygıların ve korkuların azalmasına katkı yapacağını inanıyorum.”

HOTEL ÖNÜNDE PROTESTO
Heyet, basın toplantısı ardından Esenler Mahallesi’nde bulunanlarla bir araya gelmek için Kolin Hotel’den ayrılırken, Türk bayrağı açan ve sloganlar atan 11 kişinin protestosu ile karşılaştı. Grup, otel önünde minibüse binmeye hazırlanan heyete “Burası şehitler diyarı, şehitlerimizin kemikleri sızlıyor. Burası Çanakkale. Barışın savaşı yendiği yer. Neyi anlatıyorlar bize? Bir avuç çılgın Türk’ten mi korkuyorlar. Gelip bizi ikna etsinler” diye bağırdı.

Minibüse binen heyet Esenler Mahallesi’ndeki BDP İl Başkanı Abdullah Güler’e ait kahveye giderek Kürt kökenlilerle bir araya geldi. Kahve girişi ve çıkışında davullu karşılama yapıldı. Burada, Kürt kökenlilerin barışa ve haklarına yönelik talepleri dinleyip not alan akil insanların geniş katılımla yapacağı toplantı öğleden sonra Kolin Hotel’de gerçekleşti.

[Kaynak: canakkaleninrehberi & haberler.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir