Akın Baran, Kent Müzesi’nin Konuğu Oldu

13 Ekim 2011

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde balıkçılık anıları konuşulmaya devam ediyor.

12 Ekim 2011 Çarşamba günü daha önceki duyurularında bildirilen Bir Seyyar Balıkçının Anıları sohbet konusu ile Lütfü Avcı’nın sohbete katılamaması nedeniyle Konu ve konuk konuşmacı değişti. Kent Müzesinin Çarşamba sohbetlerinin müdavimlerinden Akın Baran bu haftaki konuk konuşmacı oldu ve balıkçılığa dair anılarını katılımcılar ile paylaştı.

Akın Baran, balık ile ilişkisinin sahil Kenti İzmir’de geçen çocukluğu sırasında başladığını, şimdilerde kışları Çanakkale Merkez, yazları Bozcaada’da geçen hayatlarında da balık ile ilişkilerinin devam ettiğini bildirerek sohbetine başladı. Çocukluğundaki balık çeşitlerinin şimdilerde görülmediğini belirten Baran, çocukluğunun en büyük zevkinin balıkçıları izlemek olduğunu dile getirdi. Çocukluğunda arkadaşları ile birlikte balıkçılara yardım ettiklerini bunun karşılığında bir kova balıkla ödüllendirildiklerini söylerken bu günlerde tutulan balıkların azlığından bu tarz bir paylaşımın mümkün olamayacağına değindi. Balık yemeyi sevdiği kadar dostlarına balık yedirmeyi sevdiğini de söyleyen Baran, köpek balığı pişirmenin adabından, deniz kestanesi nasıl yenir sorusunun cevabına, yaptıkları midye partilerinden İstanbullular her gün balık yemez tezini İstanbul’dan gelip Çanakkale’ye yerleşmiş bir aile olarak çürüttüklerine dair pek çok eğlenceli bilgiyi kentliler ile paylaştı. Akın Bey zevkli sohbetini denizin ve balığın bir kültür olduğunun altını çizerek ve kentlilerin balık yemeği tariflerine dair sorularına verdiği cevaplar ile sona erdirdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 19 Ekim 2011 Çarşamba saat 18.00’da yapılacak olan Adnan Ayaz’ın ‘Çanakkale’de Balıkçılık’ konulu konferansı Adnan Bey’in programında oluşan değişiklik nedeniyle gerçekleştirilemeyecektir. Konferansın yerine ‘Kentte Balıkçılar’ isimli belgesel gösterimi yapılacaktır.

Yorumlar...
  • rıfkı terzioğlu
    01/02/2012 15:20

    akın bey rahatsız ettim eğer siz divriği konsantrasyon ve peletleme müdürlüğünde çalıştıysanız size ulaşmak istiyorum ilginizi beklemekteyim selam ve sevgilerimle ellerinizden öpüyorum devgili abiciğim rıfkı terzioğlu

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir