Akıncı’dan ÇOMÜ Öğrencilerine İlk Ders

15 Ekim 2015

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin yeni akademik yılında ilk dersi vermek amacıyla Çanakkale’ye geldi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin akademik yılı açılışına katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ilk ziyaretini Çanakkale Valiliği’ne yaptı. Valilik önünde Vali Hamza Erkal, vali yardımcıları ve daire müdürleri tarafından karşılanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, polis mangasını selamlayarak Valilik makamına geçti.

37 yıl aradan sonra Çanakkale’ye gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 97 cana mal olan terör eylemiyle ilgili Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin, Türkiye’nin büyük acısını paylaştığını ve bunun bir son olmasını dilediğini söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “amaç ne olursa olsun, nasıl kutsanırsa kutsansın, herhangi bir amaca ulaşmanın yolu kesinlikle terör eylemleri olamaz. Terör eylemleri başlı başına bu ülkeyi karıştırmaya yönelik, kaosa yönelik eylemlerdir. Böylesi büyük bir olay, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa yaşandı. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum geride kalanlara başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. KKTC de 3 gün yas ilan edildi” dedi.

Vali Hamza Erkal, ziyaret anısına KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ya 100. yıl anı yüzüğü ve seramik tabak takdim etti. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Vali Hamza Erkal’a el işlemesinin olduğu bir tablo takdim etti.

İkinci Ziyaret Belediye’ye

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş tarafından ağırlanan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ziyaretine Çanakkale Valisi Hamza Erkal ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer de katıldı. ÇOMÜ’nün 2015-2016 Akademik Yıl Açılış Töreninde “Kıbrıs Müzakerelerinde Son Gelişmeler” konulu açılış dersini verecek olan Cumhurbaşkanı Akıncı’yı kentte ağırlamaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkan Vekili Celal Karakaş, karşılıklı sohbetin gerçekleştiği ziyaret sonrasında Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çeşitli hediyeler de takdim etti.

ÇOMÜ’de “Kıbrıs Müzakerelerinde Son Gelişmeler” konulu ders veren Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs’ta en yakın zamanda bir çözümün bulunması gerektiğini kaydetti ve “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le aynı kuşaktanız. Bu dönemde sorunu çözdük çözdük, yoksa zor. Bu da bizim kuşağın son denemesidir” dedi. Anastasiadis’in çözüme olan ihtiyacı anladığına dikkat çeken Akıncı, “Duvarların yıkılabileceğini ancak önemli olanın beyinlerdeki duvarları yıkmak olduğunu” söyledi.

Kıbrıs sorununda üç temel noktaya işaret eden KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, “Eşitlik, Özgürlük ve Güvenlik başlıklarını içermeyen bir çözümün olamayacağını” belirtti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir