Akkuş, Hayvancılık ve Süt İşleme Tesislerini Ziyaret Etti

02 Nisan 2013

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş, tarımsal işletmelerde incelemelerde bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada hayvancılık işletmelerinin il ekonomisindeki önemine istinaden bu tesislerin ziyaret edildiği belirtilirken, gezi kapsamında Merkez İlçe Gökçalı Köyünde büyükbaş hayvancılık işletmesine ait ahırlar ve süt sağım ünitesi ile Ezine’de Süt ve Süt Ürünleri İşleme ve Üretimi yapan tesisin ziyaret edilerek yetkililerinden üretim faaliyetleri hakkında bilgi alındığı bildirildi.

İlimizde hayvancılık faaliyetinde bulunan büyük işletmelerin sayısının çoğalması, buna bağlı olarak da hayvansal üretim miktarının artmasının, ilimiz ekonomisi için önemli olduğunu vurgulayan İl Müdürü Akkuş; Merkeze bağlı Gökçalı Köyü ve Ezine İlçemizdeki işletme ziyaretlerinde yaptığı konuşmasında;

“İlimizin, ülkemizin önemli süt üretim merkezlerinden biri olması, tarımsal ekonomi içinde süt üretiminin önemli bir paya sahip olması, bu işletmelerin önemini artırmaktadır. Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak sektörün sorunlarının yerinde tespit edilmesi ve çözüm önerileri sunulması açısından sektör temsilcilerini ziyaret bizim açımızdan çok önemlidir. Ayrıca paydaşlarımız olarak sizlerle kendi mekanlarınızda buluşmaktan da çok memnun oluyoruz. İlimizde Hayvancılık işletmeleri de Bakanlığımızın uyguladığı, teşvik ve hibe desteklemeler sayesinde büyümektedir. Son yıllarda 100 başın üzerinde birçok modern hayvancılık işletmesi kurulmuş olup, toplu sağım sistemleri ile bu işletmelerden kaliteli sütler elde edilmektedir. Sağılan bu sütler, işletmelerin kendilerine veya üretici örgütlerine ait soğutma tanklarına alınarak soğutulmaktadır. Elde edilen bu sütler, ilimizdeki süt işleme tesislerinde işlenerek ilimizle özdeşleşen Ezine Peyniri üretilmektedir”

dedi.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir