Akkuş, Saanen Keçisi Üretim Yerlerini Ziyaret Etti

11 Nisan 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait Saanen keçi yetiştiriciliği yapılan çiftliği Iğdır İl Müdürü Hüseyin Eraslan ile birlikte ziyaret eden İl Müdürü Mustafa Akkuş, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Feyzi Uğur’dan çiftlik ve araştırmalar hakkında bilgi aldılar.

Prof. Dr. Feyzi Uğur çiftlikte ağırlıklı olarak Saanen Melezleri üzerinde çalıştıklarını ve araştırma yaptıklarını belirtti. Çiftlik kapasitesinin 200 baş hayvan olduğunu, üretilen üstün özellikli Saanen Melezi keçilerin artık İlimizle özdeşleşmiş Anadolu Saaneni olarak anıldığını, üretilen damızlık vasıflı keçilerin yetiştiricilerin taleplerini karşılamada değerlendirildiğini böylece yetiştirici elindeki keçilerin ırk ve verim özelliklerinin artırılmasına katkı sunduklarını söyledi.

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mustafa Akkuş ise; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi çalışmaları ile İlimiz ve Ülkemiz Tarımına ışık tutmaktadır. Katkılarınız bizi mutlu etmektedir. Daha önce birçok araştırmada Müdürlüğümüzle paydaş olarak çalışmış olan Üniversitemizle ortak çalışmaya yine devam ediyoruz. Bizlerin beraber çalışmasının Çanakkale ve Ülke tarımına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Daha sonra Biga’da bulunan ve özel sektöre ait Saanen çiftliğini ziyaret eden İl Müdürü Mustafa Akkuş; Saanen yetiştiriciliğinin İlimiz için ekonomik bir değer olduğunu, damızlık üretiminde hatırı sayılır bir konumda bulunduğumuzu, iklim özellikleri açısından değerlendirdiğimizde bu ırkın yöremize çok uygun olduğunu, İl Müdürlüğü olarak bu ırkın gelişimine katkılarının devam edeceğini söyledi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir