Aktif Gazeteciler Derneği Protokol Ziyaretlerine Başladı

03 Ocak 2013

Çanakkale’deki basın kuruluşlarında aktif olarak görev yapan gazetecilerin örgütlenmesine olanak tanıyan Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği protokol ziyaretlerine başladı.

AKTİF GAZETECİLERDEN VALİ TUNA’YA ZİYARET
Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu çalışmalarını tamamlamasının ardından ziyaret turuna başladı. Dernek olarak ilk ziyaretlerini Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna’ya yapan dernek yönetimi yapılacak çalışmalar hakkında Vali Tuna’ya bilgi verdi. Çanakkale Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak, derneğin kuruluşu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Elini taşın altına koyabilen bir dernek oluşturalım istedik. Dernekte özellikle üye arkadaşlar ve yönetim kurulunda dikkatli ve titiz davrandık. Üyelerimizin tamamı gerçek gazeteci ve bu meslekte emek veren insanlar. Böylede olunca güzel bir oluşum ortaya çıktı. Herkes destek veriyor. Çanakkale’deki birkaç gazete haricinde bütün gazetelerden üyemiz var. İlçelerden de üyelerimiz var. Şuanda üye sayısı anlamında 50’yi bulduk. Hızla da üye talepleri oluyor. İlçelerden de eklenecekler var. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde bir etkinlik düzenleyeceğiz. Önce haber fotoğraflarından oluşan fotoğraf sergisi açacağız. Ardından da bir yemeğimiz olacak” dedi.

Vali Güngör azim Tuna ise kısa zamanda 50 rakamına ulaşmanın önemli olduğunu kaydederek; “Aktif Gazeteciler Derneğini kutluyorum. Bu birliktelik sağlanabiliyorsa bunu tebrik etmek gerekiyor. Bu kentte insanların haber alma hakkının, özgürlüğünün en iyi şekilde temsil etmek, onlara ulaştırmak, onların sesi olmak basınımız açısından önemli. Ben Çanakkale olarak iyi noktada olduğumuzu düşünüyorum. Başka yerlere de bu örnek olmalıdır. Tabi çok seslilik var. Buda aşırı bir rekabet getiriyor. Bunun yanında sınırlı kaynaklar var. Belki bu kadar olmasa daha kaliteli hizmet sunulur ama insanların tercihi bir şey diyemiyorsunuz. Bu zamana kadar biz hep böyle yapıcı ilişkiler içerisinde olmaya çalıştık. Bunu da sürdürmek istiyoruz. Eleştiriye açık olduğumuzu her zaman ifade ediyoruz. Bu zaman kadar bize verdiğiniz katkıdan ve destekten ötürü de teşekkür ediyorum. Amacımız Çanakkale’ye en iyi şekilde hizmet etmektir. Derneğinizin hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“Önümüzde yoğun bir tempo var”
Vali Tuna ziyaret kapsamında 2013 ve 2015 yıllarına yönelik yapılacak çalışmalar hakkında da bilgi vererek; ” Çanakkale’nin önemli konuları var. Yaklaşan 2015 Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı etkinlikleri var. 2013 bir taraftan Piri Reis haritasının 500. Yılı. Akabinde yine önemli gündemler ve olaylar bizleri bekliyor. Çanakkale’ye gelen giden ziyaretçimiz çok fazla. Burada belki örnek faaliyetlere, örnek çalışmalara imza atma fırsatı da var. Özellikle sivil toplumun daha etkin olduğu bir ülkede onlarla birlikte onları da yanımıza alarak bazı hedef kitleler özellikle toplumda dezavantajlı gruplar dediğimiz kesimlerde işte engelliler, yaşlılar, kadınlar, devletin korumasındaki çocuklar gibi yoksul kesimler var, şehit ve gazi aileleri var. Bunların hayat kalitelerini arttırmak için proje çalışmaları içinde olmak lazım. Gönüllülük duygusunun 2013’de sizlerin desteğiyle bunu başarmalıyız. Bunun için önümüzdeki günlerde bir araya gelip çalışmalar başlatacağız. Bunu işlemeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

AKTİF GAZETECİLERDEN BAŞKAN GÖKHAN’A ZİYARET
Aktif Gazeteciler Derneği yeni yönetimi ziyaret turu kapsamında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret etti.

Aktif Gazeteciler Derneği Başkanı Gökhan Kökçak ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Vali Güngör Azim Tuna’yı ziyaretinin ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a ziyarette bulundu. Ziyarette konuşan dernek başkanı Gökhan Kökçak dernek olarak güzel projelere imza atacaklarını belirterek; “İlk ziyaretimiz Vali beydi. Şimdi belediyeyi ziyaret ettik. Güzel projelerimiz var. 10 Ocak’da bir dizi etkinliğimiz olacak. Önce bir fotoğraf sergimiz olacak. Ardından da bir yemek organize edeceğiz. Yurt içi ve yurtdışında görüşmelerimiz var. Bunun yanında Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na üye oluyoruz. Türkiye Gazeteciler Federasyonu her ilden bir derneği kabul ediyor. Çanakkale’de de bizi kabul ettiler. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne de üye olacağız. Böyle bir oluşum ilk kez oluyor. Diğerleri bölünüp parçalandı. Toplu olarak en fazla üye şuanda bizde” dedi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da ziyaretten son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek; “İdeolojik bir farklılık yoksa tek çatı altında olmasında yarar var. Tabi yöntemler bazen politik olmayınca insanlar kaçıyor. Biz siyasi partilerden kaçamıyoruz ama sizler birer dernek kurup kaçabiliyorsunuz. Biz parti kuramadığımız için demokratik olmayan yöntemlere sadece boynumuzu büküyoruz. Ancak üye sayısını elinde tutma amacıyla yapılan girişimler yanlış. Eşi yazmak, çocuğu yazmak. Bunlar yarın her hangi bir seçimde hep ben olayım ya da benim dediğim olsun anlayışları demokratik değil. Sonrada demokrasi olmayan yerde sıkıntı oluyor. Bir yerde patlıyor iş. Ben yeni kurulan derneğe çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir