Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
AKTİVİTE SIKINTISI YOK, Tercih Var…

AKTİVİTE SIKINTISI YOK, Tercih Var…

Sevgili Günlük,
Çanakkale’ye eğitim için gelen üniversite öğrencileri ya kentten nefret ediyorlar ya da gitmemek için açlığa bile talim ediyorlar. Tanıdığım en az 30 mezun olmuş öğrenci arkadaşım var. Şanslı olanlar sigortalı ve düzgün maaşlı bir iş bulup hayatlarını idame ettiriyorlar. Diğerleri yüksek lisans, KPSS vs. eğitim hayatlarını devam ettirmek için ailesinden destek almaya devam ediyor ve burada kalma süresini elinden geldiğince uzatıyor. Bu arkadaşlarımın hepsi farklı şehirlerden. Mahallesinin nüfusu kentimiz kadar olanlar da var, Anadolu kasabalarından da? Ama onlar kentlerindeki bütün geçmişlerini bırakıp bizim kentimizde yaşamak istiyorlar. Okulunu tamamlayanlar çıkar yol bulamayınca ailelerin yanına ya da iş aramak için büyük şehirlere gidiyorlar. Elbette bu şehri terk etmek kolay olmuyor. Belirli zamanlarda çeşitli bahanelerle arkadaşlarının doğum günü, diploma teslim alma, ya da ilk maaşlarını aldıklarında hep soluğu burada alıyorlar.

Konuyla ilgili cazip gelen tılsımı tarif etmek istediklerinde söyledikleri ilk kelime “çok güzel” oluyor. İlk bakıldığında oldukça kapsamlı görünen bu kavram özünde anlatmak istediğini “çok güzel” ifade ediyor. Çünkü bu kentte birçok ünlü ismin oynadığı tiyatrolar, devam eden konser serileri ya da kültürel projeler olmasa da yaşamak renklidir. En önemlisi rahat ve ucuzdur.

Çanakkale’de 50 kuruşa boğaza karşı çay içiyorlar, evlerinde istedikleri arkadaşlarını ağırlayabiliyorlar, bütün eğlence yerlerine girip eğlenebiliyorlar, rahatça çalışabiliyorlar. Bizim “çok güzel” kentimizde “çok güzel” yaşıyorlar çünkü…

Artık şu kelimeleri duymak istemiyorum. “Çanakkale’de yapacak hiçbir şey yok” “sıkıcı” “küçücük Çanakkale”… Bu kentte amatör tiyatro yapan ve her ay oyun çıkaran insanlar var. Sanat atölyeleri, dans atölyeleri var. Sürekli film gösterileri yapan kurum ve kuruluşlar var. En azından emeğe saygı gösterip “ben tercih etmiyorum” diye söyleyin. Yok yaratılmıyor demeyin.

…………………….

Günlük; akılsız başa fayda yok.

…………………….

Günlük; hala bahar gelmedi.

[Görsel Kaynak: Canakkale.bel.tr]

Yorumlar

güler kalın (02/05/2009 14:56)

çanakkale sevilmezmi ya.tamamen aklımdan gecenleri yazmışsınız.hatta bende kaleye kaçmak için ole bahaneler uydurucaktım.ben de çanakkale ayvacıkta öğrenciydim.inanılmaz derecede çanakkale sevgisi var bende huzur buluorum.assos kadırga koyu babakale.buram buram tarih kokuyor bi fırsat bulup kaçmayı düşünüorum kısmetse.........

Fadim Koçak (29/04/2009 11:04)

gerçekten de kentiniz çok güzel ben de Çanakkale'ye sonradan gelip çok sevenlerdenim, hele ki öğrenciyseniz istediğiniz zaman gün içinde birçok şey yapabilirsiniz benim öyle zamanlarım oluyor ki uyumaya vakit kalmıyor.

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir