Aleksandria Troas’a Ankara Üniversitesi Sahip Çıktı!

19 Kasım 2015

Çanakkale’nin Ezine İlçesi Dalyan Köyü’nde bulunan ve Anadolu’nun en büyük antik kentlerinden biri olarak kabul edilen Aleksandria Troas’ın tanıtımı için, A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü girişimlerde bulunduklarını açıkladı.

Aleksandria Troas kazı çalışmaları başkanı A.Ü Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erhan Öztepe, bölgede çalışmaların 15 yıl önce başladığını ve Ankara Üniversitesi’nin yanı sıra Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Alman Münster Üniversitesi’nden akademik ekiplerle yürütüldüğünü kaydetti. Öztepe, “Çok yeni bir arkeolojik alan. Bu nedenle de tanıtıma ihtiyacı var. Yıllık ziyaretçi sayısı 12-13 bin civarında. Bu sayı, Truva antik kentinde 600 binin üzerinde. Truva, Efes, Milet ve Bergama ile yarışabilecek potansiyele sahip bir antik kent var burada. Hem görsellik hem de arkeolojik olarak potansiyeli çok büyük bir antik kent” dedi.

Alexandria Troas

Alexandria Troas (“Alexandria of the Troad”; Yunanca: Αλεξάνδρεια Τρωάς ; Türkçe: Eski Stambul); Türkiye’nin batı kıyısının kuzey ucuna yakın, Bozcaada’nın güneyinde bulunan Antik Yunan kentidir. Çanakkale ilinin Ezine ilçesindeki Dalyan köyünün güneydoğusunda yerleşimlidir. Antik kent yaklaşık 400 hektarlık(4 km2) alana yayılmıştır. Günümüze kalan birkaç yapı arasında bir Roma hamamı, odeion, Antik Yunan tiyatrosu, gymnasium kompleksi[1] ve yeni ortaya çıkarılmış bir stadion bulunur. Şehrin eski duvarları hala izlenebilir.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir