Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi Öğrencileri Kent Müzesi’ne Konuk Oldu

17 Mayıs 2012

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 16 Mayıs 2012 Çarşamba günü konukları Ali Haydar Önder Anadolu Lisesi öğrencileri oldu.

“Gençlerin Tanıtımında Yunanistan’da Çanakkale” isimli sohbette, Comenius Projesi kapsamında 22 ? 28 Nisan 2012 tarihleri arasında projenin son ayağında Yunanistan’ı ziyaret eden Berfin Demir, Deniz Eren, Elif Balcı, Hakan Metehan Yarma Kent Müzesi’nde deneyimlerini paylaştılar. Sohbetlerine Yunanistan’ın fiziki ve siyasi konumuna dair bilgileri paylaşarak başlayan gençler, misafir oldukları ailelerdeki sosyal yapıları da paylaştılar. Kriz döneminde olan Yunanistan’da halkın kendilerine çok kibar ve cana yakın davrandıklarını söyleyen AHÖAL öğrencileri, Türk yemekleri ile Yunan yemeklerinin benzerliğini de dile getirirken, Yunanlıların yemeklerden sonra Türk kahvesi geleneği olduğuna değindiler. Gezileri sırasında Epal Galastiou Okulu’nu ziyaret ettiklerini, kendi okullarının bu okulun yanında oldukça küçük kaldığını belirttiler. Gençler, ziyaret ettikleri okulda öğrenci öğretmen ilişkisinin rahatlığı konusunda şaşırdıklarını da ifade ettiler. Program gereği mimari miras üzerinden devam eden proje kapsamında ziyaret ettikleri kentin önemli yapılarını da gezen öğrenciler, Donysius the Areopagite, Atina Parlamento binası, Mycenae, Athens Üniversitesi, Numismatic Müzesi, Philopappos, Atina Ulusal Kütüphanesi, Acropolis of Athens, Propylon, Parthenon Tapınağı, Erekhtheion, Acropolis Müzesi, Plaka mahallesi, Monastiraki mahallesini, Nafplion, Syntgama Meydanını ziyaret ettiklerini söylerken bu ziyaretler esnasında çektikleri fotoğrafları da sunularında paylaştılar. Gezileri sırasında ziyaret ettikleri kentin Çanakkale’den oldukça büyük olmasına rağmen Çanakkale kenti ile benzer yönleri olduğuna değindiler. Konukların Yunanistan ile ilgili sorularına AHÖAL öğrencilerinin verdikleri yanıtların ardından Atina Parlamento Binasında 100 yıllık geleneğin devamı olan Evzon askerlerinin tuttukları nöbetin ve nöbet değişimlerinin yer aldığı bir video da paylaşıldı. Sohbet sona ererken Okul Müdürü Sayın Erdal Doğancı, önümüzdeki sene yeni projelerle uluslararası ilişkilerin devam etmesini planladıklarını ve bundan sonraki süreçte de Kent Müzesi aracılığı ile olan paylaşımlarının devam etmesi temennisini dile getirdi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde 23 Mayıs 2012 Çarşamba saat 18.00’da ÇEKÜL Vakfı Uzmanlarından Mimar Alp Arısoy tarafından “Kent Müzeleri, Kent Kimliği ve Kültür Turizmi” isimli konferans gerçekleştirilecektir.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir