Ali Poyrazoğlu, “Ben Eskiden Küçüktüm” ile Biga’da

21 Mart 2017
20:00
Biga Atatürk Kültür Merkezi
Tiyatro

Tiyatronun perdesinin, koltukların, kostümlerin, anıların, kulise asılı kalmış tiradların satıldığı bir açık artırmanın öyküsü, ben eskiden küçüktüm. Yaşama tutunmanın, insandan insana sevgi köprüleri kurmanın yolları. Kahkahalar atarak düş gücünün kapılarını aralayan, oyuncunun ve seyircilerin, tiyatro mucizesine dönüşen muhteşem valsi, ben eskiden küçüktüm… 21 Mart 2017 Salı günü saat 20:00’de Biga Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

Oyun ile ilgili kendi sitesinde açıklama yapan usta sanatçı Ali Poyrazoğlu şu ifadeleri kullanıyor:

“Tiyatroya gelirsiniz… Oturursunuz koltuklarınıza… Ayak sesleri, konuşmalar, fısıldaşmalar… Öksürükler, minik kahkahalar. Biz içerdekiler, perdenin arkasındakiler… Oyuncular anlarız geldiğinizi. Üç vuruş… Üç zil… Gelmişsiniz, kapıyı çalıyorsunuz. “Giriniz” deriz… Açılır perde, girersiniz sahne denilen “Harikalar Alemi”nden içeriye… Perde öykünün üstünü örter. Birileri gelip kaldırsın diye bekler. Birileri seyircilerdir… Bir açtın mı perdeyi altından dünyalar çıkar; curcuna başlar.
Yaşama merhaba şenliğidir başlayan. Seyirci güler, eğlenir, düşünür, izlediklerini içinde biriktirir. Biriktirilenler, paylaşmak içindir. Paylaşmayacaksan niye biriktireceksin ki?
Oyun biter, perde iner… Sizin olmuştur artık öyküleri anlatılan insanlar. Tutkuları, nefretleri, sevinçleri, yalnızlıkları, aşkları, kavuşmaları sizin öykünüze karışmış, yaşamınızın bir parçası olmuştur. Akrabalarımızdır onlar… Hamlet, Romeo ve Juliet, Hürrem Sultan, Vanya Dayı, Vicdani, Cimri, Hastalık Hastası, Ferhad ile Şirin… Yaşamlarının en önemli kısımlarını biliriz. Yunus Emre, Kral Lear, Şeyh Bedrettin, Pembe Kadın, Canavar Cafer, Jül Sezar, Toros Canavarı akrabalarımızdır. Onların traji-komik yaşamları yaşamlarımıza eklenmiştir… Her seferinde yeni akrabalarınızla tanışın diye yeni oyunlar hazırlarız biz de… İçiniz daha zenginleşsin, kahkahalar atarak yaşama meydan oyun diye, oturdum bir oyun yazdım…”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir