Ali Sarıbaş: “24 Temmuz Bağımsızlık Bayramı Olsun”

07 Mayıs 2012

CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş, Lozan Barış Anlaşması’nın imzalandığı 24 Temmuz gününün ‘Bağımsızlık Bayramı’ olarak kabul edilip, kutlanması için TBMM’ye kanun teklifi sundu.

CHP Çanakkale Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesi Ali Sarıbaş, TBMM Başkanlığı’na verdiği Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nde, 24 Temmuz’un Bağımsızlık Bayramı olarak kabul edilmesini istedi. Sarıbaş, buna gerekçe olarak ise bağımsız bir devlet olarak Türkiye Devleti’nin tanınması açısından çok önemli olduğunu ifade ettiği 24 Temmuz 1922 Lozan Barış Antlaşması’nı gösterdi.

Kanun teklifinde, Sevr Antlaşması’nın ardından düşmana karşı verilen kurtuluş mücadelesini anlatan Sarıbaş, şöyle dedi:

“Tek yürek, tek yumruk olmuş halk, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde topraklarını işgal etmiş yedi düvele karşı, Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık mücadelesi vererek 24 Temmuz 1922 de Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanması için emperyalist güçlerin masa başına oturmasını sağlamıştır. Bu antlaşma çok önemli bir antlaşmadır. O güne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni muhatap dahi kabul etmeyen işgalci güçler, 24 Temmuz 1922 Lozan Barış Antlaşması ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni resmen tanınmıştır. Bu antlaşma, bir devrin kapanması ile Türkiye Devleti’nin doğması, bağımsız bir Türkiye Devleti’nin tanınması açısından çok önemlidir. Arkasında, tüm mazlum ülkelerin uyanış ve kalkışı adına örnek aldığı Ulusal Kurtuluş ve Bağımsızlık mücadelesi gibi bir destan yatan, Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin bu günlere gelmesinde çok önemli kilometre taşlarından biri, hatta en önemlisi diyebileceğimiz, bu günlere gelmemizi borçlu olduğumuz 24 Temmuz 1922 Lozan Barış Antlaşması’nın önemini inkar edemeyiz. Bu nedenlerle bu günün ‘Bağımsızlık Bayramı’ olarak kabul edilerek kutlanması gerekmektedir.”

[Kaynak: haberler.com]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir