Ali Sarıbaş: ?AKP Yoksulluğu ve İşsizliği Arttırarak Tarihe Geçti?

24 Mart 2011

CHP Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Ali Sarıbaş “AKP, 2001 krizinden daha beter bir Türkiye tablosu yaratmıştır. Milyarlarca dolar kamu malını satmış, yoksulluğu ve işsizliği ise artırarak tarihe geçmiştir” dedi.

Kamu borçlarına bir bakın

CHP Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Ali Sarıbaş “CHP iktidarının iş ve aş demek olacağını” söyledi. AK Parti hükümetinin, uyguladığı yanlış ekonomi politikalarıyla krizin yoksulluk ve işsizlik olarak halka yansımasının önünü kesemediği gibi, yoksulluk ve işsizliği daha da kötü bir noktaya taşıdığını öne süren Sarıbaş açıklamasında, ”Bugün AKP Genel Başkanı ve yardımcıları Türkiye’yi krizden çıkardıklarını söylüyorlar. 2001 krizi yaşanmasaydı hazinenin borcunun 382 milyar TL daha az olacağını ve krizden bugüne Türkiye’nin bu borçları ödediğini dile getiriyorlar. Öncelikle bugün itibarıyla kamu borçları 2001 krizinden çok daha büyük bir orana ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Yoksulluk ve işsizlik diz boyu

AKP iktidarı döneminde yoksulluk ve işsizlik rakamlarının 2001 krizini geride bıraktığını ileri süren CHP Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Ali Sarıbaş, “Krizin yaşandığı 2001 yılında yüzde 8,4 olan işsizlik, hemen ertesi yılında yüzde 10.3, bugün ise resmi rakamlara göre yüzde 11’e ulaşmıştır. Bu gerçeklere rağmen AKP yarattığı milyonlarca yoksul ve işsizle övünebilmektedir. AKP iktidarı işsizlikle beraber yoksulluğu da artırmış, 2002 yılında yüzde 15’in altında olan harcama esaslı göreli yoksulluk, kur etkisi arındırıldığında 2009 yılı sonunda yüzde 21’e çıkmıştır. Bugün ise yüzde 25’dir” dedi.

Aile sigortasını istemiyorlar çünkü?

CHP Çanakkale Milletvekili Aday Adayı Ali Sarıbaş partisinin uygulayacağı aile sigortası konusuna da değindi. Sarıbaş, “AKP’nin bu adaletsiz ve çarpık ekonomik anlayışıyla katlanan yoksulluğu çözmek için geliştirdiğimiz Aile Sigortası projemiz akıl almaz suçlamalara maruz kalmaktadır. Hiçbir ekonomik mantığa dayanmayan bu saldırılar, bizim projemizi geçersiz kılmaz. Aslında AKP, ‘biz o kadar çok işsiz ve yoksul yarattık ki, bunu azaltacak para veya kaynak bulmak mümkün değildir’ demekte ve yarattıkları adaletsiz modeli itiraf etmektedir. AKP, 2001 krizinden daha beter bir Türkiye tablosu yaratmıştır. Milyarlarca dolar kamu malını satmış, yoksulluğu ve işsizliği ise artırarak tarihe geçmiştir” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir