Ali Sarıbaş: “Çiftçimiz Mutlu Diyene Gülerler”

23 Mart 2011

CHP Çanakkale Milletvekili aday adayı Ali Sarıbaş, AKP iktidarında toplumun her kesiminde olduğu gibi çiftçiye de baskı uygulandığı görüşünü savundu. Tarım kesiminin sözcüsü olması gereken Tarım Bakanlığı’nın Türkiye Ziraat Odaları Birliği’ne soruşturma açtığını ve Başbakan’ın bizzat çiftçiye ‘al ananı git’ diye hitap ettiğini söyleyen Sarıbaş, “Bugün çiftçimiz mutlu diyenlere sadece gülerler” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili aday adayı Ali Sarıbaş, AKP iktidarının dün çiftçiye nasıl baskı yaptığını bugün unuttuğunu ve seçim öncesi pembe tablo çizmeye çalıştığını öne sürdü. Sarıbaş, “Tarım kesiminin bakanlığı, Tarım Bakanı Ziraat Odaları Birliği?ne soruşturma açıyor. Olacak iş mi? Peki ya Başbakan Erdoğan’ın sorunlarını anlatmak isteyen çiftçiye ‘al ananı git’ dediğini unutmam mümkün mü?” dedi.

Tarım sektörü, stratejik bir sektör olduğunu belirten CHP Çanakkale Milletvekili aday adayı Ali Sarıbaş, “Tarım, gıda üreten bir sektördür. Sabah, öğle, akşam yediklerimiz çiftçilerimizin ürettiği ürünlerdir. Halkımızı besleyen kesim olmamıza rağmen, çiftçilerimizi hor görenlere bunu hatırlatmayı görev sayıyorum. Çiftçimizi hor görmek, ana babayı hor görmek gibidir. Çiftçiyi hor görenlerin iki yakası bir araya gelmemiştir, bundan sonra da gelmeyecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bazı kesimlerce ‘Ürettiğin buğday dünya fiyatlarıyla rekabet edemiyorsa, üretme’ şeklinde değerlendirmeler yapıldığını anlatan Sarıbaş “O zaman bunu et, süt ve diğer ürünler için de söyleyebiliriz. Böyle bir görüşe katılmamız mümkün değildir. İnsan beslenmesinde gerekli olan bu ürünlerin üretiminden vazgeçilemez. Kaldı ki, verimi artırıp rekabet kabiliyetini artırsanız da bazı ürünlerde ‘mukayeseli üstünlük’ geçerli olamıyor. Bunu söyleyenler, dünyadaki mazot fiyatlarını, gübre fiyatlarını bilmiyorlar mı? Bu bilgisizlik değilse, Türk çiftçisine yapılan bir haksızlık değil midir?” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir