“Alkol ve Madde Bağımlılığı” Konulu Konferans Gerçekleşti

“Alkol ve Madde Bağımlılığı” Konulu Konferans Gerçekleşti
27 Haziran 2013

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı tarafından organize edilen “Alkol ve Madde Bağımlılığı Hakkında Bilmediklerimiz” konulu 6. Halk Konferansı gerçekleşti.

Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansın sunumu Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Tedavi Merkezi (AMATEM) Eğitim Sorumlusu Düşünen Adam Psikiyatri ve Nörolojik Bilimler Dergisi Editörü Doç. Dr. Cüneyt Evren tarafından gerçekleştirildi.

“Uçuyorum Sanmıştım, Düşüyormuşum”
Bağımlılık nedir, nasıl tedavi edilir, sosyal yaşama etkileri nelerdir gibi soruların cevap bulduğu konferansta, Doç. Dr. Cüneyt Evren; bağımlılığın yaşam şekline etkisi, bağımlı insanların yıllar içinde değişimine değinirken, herkesin bağımlı olabileceğine değindi.

İnsanların bu maddeleri kullanmaya merak edip deneyerek başladığını, sonrasında ise kişilerin muhtaç kaldığını, vazgeçmek konusunda sorunlar yaşayarak kullanımını sürdürürdüğünü dile getiren Evren; sözkonusu maddelerin haz verici etkisi, mental durumda değişiklik, psikiyatrik bir hastalığı tedavi etme çabası gibi nedenlerle kullanılmaya başladığına da söyledi.

Evren; bağımlılık tedavisinin oldukça uzun bir süreç gerektirdiğini, tedavinin başarısı için kişinin öncelikle tedavi olmayı istemesi ve maddeyi bırakmaya ve değişime kendisini hazır hissetmesinin önemine dikkat çekerek, “Atı zorla suya sokabilirsiniz, ama suyu içmesini sağlayamazsınız” dedi.

Sözlerine bağımlılık sadece kişiyi değil, bütün aileyi etkileyen bir hastalıktır. “Sandalye üç ayaklı olmaz” sözleriyle de ailenin tedaviye katılımının bu süreçteki payının göz ardı edilemeyeceğini söyleyerek devam eden Doç. Dr. Evren, bağımlılar ve yakınları için bilgilendirici bir kaynak kitap olarak gerçek hikayelerden oluşan “Uçuyorum Sanmıştım, Düşüyormuşum” isimli kitabı önerdi.

Konuyla ilgili soru-cevap bölümünün ardından, Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Kürşat Altınbaş tarafından konuşmacı Doç. Dr. Cüneyt Evren’e teşekkür plaketi takdim edildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir