Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Alkol ve Madde Bağımlılığı Paneli Düzenlendi

Alkol ve Madde Bağımlılığı Paneli Düzenlendi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İletişim Fakültesi tarafından “Alkol ve Madde Bağımlılarının Takibi ve Farkındalık Yaratma ile Hukuki Süreçleri” isimli panel düzenlendi.

ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gülendam ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Moderatörlüğünü ÇOMÜ İletişim Fakültesi Radyo ? Sinema ? TV Bölümü Başkanı Doç. Dr. Hülya Önal’ın yaptığı panele konuşmacı olarak; Denetimli Serbestlik Müdür Vekili Nuh Kaplan, Emniyet Müdürlüğü Personeli Harun Topal, Psikiyatrist Uzman Dr. Özlem Öztürk Şahin ve Cumhuriyet Savcısı Sertaç Kaplan katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Nuh Kaplan, Koruma Kurulu’nun İlk defa Türkiye’de uygulandığını söyleyerek madde kullanımının adli boyutlarını ve madde kullanıcılarının durumlarını anlattı.

Uyuşturucu madde nedir? Uyuşturucuyla neden mücadele ediyoruz? Çanakkale’de ki son durum nedir? Konularına değinen Emniyet Görevlisi Harun Topal; “Maddeye önce ‘hayır’ deyin, sonra neden ‘hayır’ dediğinizi düşünün. Çünkü hayır demezseniz düşünme şansınız olmaz” dedi.

Psikiyatrist Özlem Öztürk Şahin, uyuşturucu maddelerin fizyolojik etkilerini ve tedavi süreçlerini anlattı.

Panelde son sözü alan Cumhuriyet Savcısı Sertaç Kaplan ise madde bağımlılığı ile ilgili Türk Ceza Kanunu düzenlemelerinden bahsederek uygulamaları anlattı.

Panelin ardından konuşan Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal; “Hem Başsavcılık hem de Denetimli Serbestlik olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığının zararlarına karşı duyarlılığı arttırmak amacıyla yaptığımız bu etkinlikleri farklı fakültelerde de yaparak daha geniş bir kitleye ulaşmayı düşünüyoruz. Aslında bağımlılığın en büyük sebebi, insanların kalabalık içinde yalnız yaşıyor olması” dedi.

Panel öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

[comu.edu.tr]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir