“Alo Fatih! Emekçi Kadınlar Yürüyor”

08 Mart 2014

Çanakkale’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Birçok farklı kadın platformu ve bileşenlerinin yer aldığı kadınlar günü mitingine, çok sayıda erkek ve siyasi parti yöneticisi de katılım gösterdi.

Çanakkale’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinliği, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, Çanakkale CHP Milletvekili Ali Sarıbaş, Çanakkale Baro Başkanı Bülent Şarlan ile Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan, CHP Kadın Kolları Başkanı Emine Kardelen, AKP Kadın Kolları üyeleri, MHP Kadın Kolları üyeleri, ELDER, Türk Kadınlar Birliği, Türk Anneler Derneği, Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği, Çanakkale Yardım Sevenler Derneği, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi üyelerinin bulunduğu törende, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal bir konuşma yaparak, “‘Kadınım, her yaşım ile varım!’ temalı etkinliği Çanakkale Belediyesi Altın Yıllar Yaşam Merkezindeki Altın Yıllı kadınlarımıza, büyüklerimize ithaf ediyoruz” dedi. Ardından Baro Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Güneş Pehlivan günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı. Pehlivan konuşmasında; “Birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 8 Mart?ta; bütün dünya ve ülkemiz kadınlarının Dünya Kadınlar Gününü Kutluyor;  kadınların birey ve vatandaş olarak haklarının korunması yolunda yürüme azminde olduğumuzu basına ve kamuoyuna duyuruyoruz.” diye konuştu.

MİTİNGDE RENKLİ VE FARKLI GÖRÜNTÜLER
Daha sonra Çanakkale’de çeşitli gruplara bağlı yaklaşık 500 kadın, Eski Salı Pazarı’nın bulunduğu alandan Cumhuriyet Meydanı’na kadar bir yürüyüş düzenlediler. Hükümeti eleştiren sloganların atıldığı yürüyüşte; SES, Eğitim-Sen, Büro Emekçiler Sendikası, Halkevci Kadınlar, Üniversite Kadın Kolektifi,Lisesi Kadınlar, ELDER, ÖDP,HDP, SGDF üyelerinin yanında çok sayıda erkek de başlarına ve omuzlarına bağladıkları mor kurdeleler ile kadınlara destek gösterdiler. ÇABA Kadın Kolektifi, bu yıl Çanakkale’de bir ilke imza atarak feminist yazıların bulunduğu pankartlar ve LGBTİ gökkuşağı bayraklarıyla yürüyüşte yer aldılar. “Kadına Yaşam Öcalan’a Özgürlük, Çocuğumun Ana Diline Karışma” sloganları atan HDP’li kadınlar ise yöresel kıyafetleri ile katıldığı yürüyüşte, yanlarında 9 Ocak 2013 yılında Paris’te öldürülen PKK’lı Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in fotoğraflarının bulunduğu bir pankart taşıdılar. Yürüyüş güzergahında bulunan AKP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş’in seçim koordinasyon binası önünde duran kadınlar, burada “Hırsız Var, Bana Bak Başbakan Kendin Yat Kuluçkaya, Kadınlara Özgürlük” sloganları atarak Cumhuriyet Meydanı’na ilerlemeye devam ettiler. Kadınların ellerinde taşıdıkları dövizlerin arasında bulunan; “Taciz ve Tecavüze Hayır”, “Benim Cinselliğimi Bana Bırak”, “Dayağın Çıktığı Cenneti İstemiyoruz”, “Kararımı Bana Bırakın”, “Evcilik Oynamak İstemiyoruz (Çocuk Gelinler)”, “Anaların Gözyaşları Katilleri Boğacak (Roboski)”, “Hasta Tutsaklara Özgürlük”, “Feministiz Beya”, “Kadın Özgürse Toplum Özgürdür”, “Alo Fatih! Emekçi Kadınlar Yürüyor” yazıları da yürüyüşte ilgi gördü.

“HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİLER”
Yürüyüşün sonunda Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kadınlar, burada gerçekleştirdiği açıklamalarda Ak Parti hükümetinin kadınlara yönelik politikalarını eleştirdiler. Miting alanında ilk açıklamayı yapan Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Başkanı Fatma Demirel, Gezi Direnişi’nde hayatını kaybeden Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Mustafa Sarı ve İrfan Tuna’nın unutulmadığını dile getirdi. Kadınların kürtaj yasağı, durdurulmayan kadın cinayetleri, mobbing, çocuk gelinler ve ev işçiliği ile yıllardır savaştığını dile getiren Demirel, Ak Parti hükümeti ile bu sorunların giderek arttığını ifade etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki miting, kadınların şiir dinletisi ve dans gösterileriyle sona erdi.


KADINLAR EMEKLERİNİ SERGİLEDİ
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında, son olarak Tarla Sokak ve Aslan Abla Sokak’ta çeşitli tanıtım stantları açıldı. Kentte Kemalpaşa Mahallesi sergisi, Kadın belleğinde Kemalpaşa Mahallesi; Yazılı Metinler, Resim Sergisi, Fotoğraf Sergisi, Halk Dansları, Seramik Yapımı, Keçe Yapımı, Ebru Yapımı, Kırkyama Yapımı, Koza Yapımı, Kaligrafi, müzik ve Dramatik Performansların yansıtıldığı etkinlikler yağmurlu ve soğuk havaya rağmen ilgi gördü.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir