Yrd. Doç. Dr Alper Şener: “Sarılık Hastası Olmamak İçin Test Yaptırın, Korunun, Tedavi Olun ve Aşılanın”

18 Mayıs 2010

Viral Hepatitle Savaşım Derneği Çanakkale Bölge Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, Hepatit B aşısının B tipi sarılık hastalığını önlemenin en iyi yolu olduğunu belirterek, ?B tipi sarılık mikrobu ile karşılaşmadan önce toplam üç doz aşı yaptırırsanız hayat boyu B tipi sarılık olmama şansına kavuşursunuz. Ama mikrobu önceden alıp taşıyıcı kaldıysanız aşı sizi hastalanmaktan korumayacaktır? dedi.

19 Mayıs Dünya Hepatit Günü sebebiyle açıklamalarda bulunan Viral Hepatitle Savaşım Derneği Çanakkale Bölge Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, bulaşıcı sarılık hastalıklarının halen önemini koruyan hastalıkların başında yer aldığını belirterek, ?B tipi sarılık hastalık mikrobuyla karşılaşan kişilerin bazısı kendiliğinden iyileşir ve bağışıklık kazanır. Ancak bir kısmında da hastalık mikrobu vücuttan atılamaz ve taşıyıcılık denen durum oluşur. Taşıyıcı olan kişilerin de bir kısmında zaman içinde müzmin karaciğer hastalığı, siroz ve karaciğer kanseri gelişme riski fazladır? dedi.

Hem hepatit B, (B tipi sarılık) hem de hepatit C, (C tipi sarılık) hastalıklarının bulaşma yolları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, ?Kan ve diğer vücut sıvılarıyla bulaşma, deri bütünlüğünün bozulduğu durumlarda (kesik-açık yara vb) mikrobun bulaşması, cinsel ilişki ve hepatit taşıyıcı gebeden bebeğine bulaşma şeklinde bu hastalık bulaşabiliyor? şeklinde konuştu.

B ve C tipi sarılık mikroplarından korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı kuralların bulunduğunu da belirten Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, ?Traş bıçağı, diş fırçası, küpe, tırnak makası gibi kişisel malzemeleri diğer insanlarla paylaşmaktan kaçının. Dövme veya piercing yaptırırken temiz iğneler kullanıldığından emin olun. Berbere gittiğinizde temiz traş bıçağı ve ustura kullanıldığından emin olun. Cinsel ilişki sırasında, özellikle çok eşli durumlarda, mutlaka prezervatif kullanın. Yasadışı ilaç ve uyuşturucu kullanmayın, iğne ve şırınga kullanımında dikkatli olun. ğer sağlık görevlisiyseniz, iğne kullanımını güvenli yöntemlerle gerçekleştirin. Gebe iseniz mutlaka B tipi sarılık mikrobu olup olmadığına ilişkin test yaptırın. Ailenizde özellikle anne baba kardeş eş gibi yakın akrabalarınızda sarılık hastası, siroz veya kanser hastası varsa mutlaka test yaptırın. Hepatit B aşısı B tipi sarılık hastalığını önlemenin en iyi yoludur. B tipi sarılık mikrobu ile karşılaşmadan önce toplam üç doz aşı yaptırırsanız hayat boyu B tipi sarılık olmama şansına kavuşursunuz. Ama mikrobu önceden alıp taşıyıcı kaldıysanız aşı sizi hastalanmaktan korumayacaktır. Bir kişide B tipi veya C tipi sarılık hastalığı olup olmadığını anlamanın tek yolu kan tetkiki yapılmasıdır? dedi.

Türkiye?de 1998 yılından beri her yeni doğan bebeğe ücretsiz olarak sağlık ocaklarında ve doğum yapılan hastanelerde B tipi sarılık için aşı yapıldığını da belirten Yrd. Doç. Dr. Alper Şener, ?Ayrıca risk grubu denilen taşıyıcı kişilerin yakın aile bireylerinin aşıları da Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı ile Viral Hepatitle Savaşım Derneği?nin ortaklaşa yürüttüğü bir proje kapsamında birçok ilimizde B veya C tipi sarılık durumunu öğrenmek isteyen kişilerin Sağlık ocaklarına veya varsa Aile Hekimlerine başvurması durumunda testleri yapılmakta ve gereken yönlendirmeler yapılmaktadır. Yine derneğimizin gezici otobüsü ile de tüm ülkemiz dolaşılarak hepatitler konusunda eğitici bilgiler verilmekte, isteyenlerden kan alınarak ücretsiz hepatit B ve hepatit C testleri yapılmakta ve yine arzu eden kişilere Sağlık Bakanlığından sağlanan hepatit B aşısı ücretsiz olarak yapılmaktadır. C tipi sarılıktan korunmak için henüz bir aşı yoktur. Sarılık hastası olmamak için test yaptırın, korunun, tedavi olun ve aşılanın? dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir