Amatör Telsizciler 57’nci Alay Şehitlerini Dünyaya Tanıtacaklar

Amatör Telsizciler 57’nci Alay Şehitlerini Dünyaya Tanıtacaklar
20 Nisan 2010

Çanakkale Savaşı’nı anma törenlerine bu yıl Türk amatör telsizciler damgasını vuracak. Savaşın gidişatını değiştiren ünlü 57’nci Alay’ın yaptıkları, 3 gün, 3 gece telsizle anlatılacak.

Amatör telsizciler, Çanakkale Savaşları’nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkarmasını durduran ve 3 gün içinde şehit düşen 57. Alayı anmak için telsiz istasyonu kuracak. Tam 3 gün boyunca binlerce telsizciye, Çanakkale Savaşları ve 57. Alay anlatılacak.

40 BİN KİŞİYE ULAŞILACAK
Türk amatör telsizciler (TCSWAT), Çanakkale Savaşları ile ilgili çok özel bir anma etkinliği gerçekleştirmeye hazırlanıyor. İngiliz, Yeni Zelanda ve Avustralyalı telsizcilerle birlikte gerçekleştirilecek 57. Alay şehitlerini anma etkinliği, 22 Nisan’da saat 12.00’de başlayacak, 25 Nisan’da saat 14.00’te sona erecek. Türk telsizciler, Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan “TC57A” çağrı işareti ile telsiz istasyonu kurarak, Kocaçimen tepesinden uluslararası bir çalışma yapacak.

4 TELSİZ, 14 GÖREVLİ
Anzak birliklerini oluşturan ülkelerin telsizcilerinin de katılacağı anma etkinliği ile dünyadaki 40 bine yakın telsizci ile birebir irtibat kurulacak. Telsizle yapılacak bağlantılarda, Çanakkale Savaşları ve Anzak çıkarması üzerine bilgiler verilecek, 57. Alay’ın kahramanlıkları anlatılacak. 3 gün, 3 gece aralıksız devam edecek olan çalışmada TCSWAT ile birlikte, Türkiye İzcilik Federasyonu’na bağlı izciler de çalışacak. TCSWAT Basın Sözcüsü Urcun Canel, amaçlarının 57. Alay şehitlerini anmak ve tüm dünyaya tanıtmak olduğunu belirterek, “Bu çalışma için 4 ayrı telsiz istasyonu kullanacağız. Aralıksız olarak sürdürülecek etkinlikle, dünya radyo amatör telsizcileri ile frekanslar üzerinden bağlantı kurulacak. Etkinlik boyunca Türkiye’den 14 arkadaşımız görev yapacak” dedi.

Tamamı şehit oldu
57’nci Alay, 25 Nisan 1915 sabahı harekete geçerek Çanakkale Savaşları’nın başlangıcı kabul edilen Anzak çıkarmasını durduran Osmanlı alayı olarak biliniyor. 19’uncu Fırka’ya bağlı üç alaydan (72, 77 ve 57) biri olarak Tekirdağ Yarkışla mevkiinde 1 Şubat 1915 tarihinde kurulan 57’nci Alay’ın Komutanı, Mustafa Kemal gibi orta öğrenimini Manastır Askerî İdadisi’nde tamamlayan Kurmay Yarbay Hüseyin Avni idi.

EMİRİ BEKLEMEDEN HAREKET
Alay, 25 Nisan 1915 sabahı, emir gelmemiş olmasına rağmen Mustafa Kemal’in inisiyatifiyle düşman çıkarmasını haber alır almaz Conkbayırı’na doğru hareket etti. 3 taburu ve bir dağ bataryasını oluşturan yaklaşık 650 subay ve asker, Conkbayırı’na varıldığı anda bizzat Mustafa Kemal’in yönetiminde kendisinden yaklaşık 4-6 kat daha büyük düşman gücüne karşı taarruza geçerek, düşman saldırısını durdurdu ve geriden gelen Türk kuvvetleri ile savaşın ilk cephesini oluşturdu. 628 kişilik Alay, 25-28 Nisan 1915 tarihleri arasında şehit olduğu için tarihe “Şehitler Alayı” olarak geçti. Alay şehitleri için yapılan şehitlik anıtı, Çanakkale Kabatepe- Conkbayırı yolu üzerinde Kılıç Bayırı’nın güney ucunda bulunuyor. 57. Alay’ın gerçek şehitliği Yarbay Hüseyin Avni Bey’in mezarı karşısında bulunan Çatal Dere Vadisi içerisinde yer alıyor.

[Kaynak: Sabah]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir