Anadolu Filarmoni Orkestrası Assos Antik Tiyatrosu’nda Seyircilerle Buluşacak

Anadolu Filarmoni Orkestrası Assos Antik Tiyatrosu’nda Seyircilerle Buluşacak
16 Ağustos 2012

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğüne bağlı İzmir’de bulunan sanat birimlerince düzenlenen “Ege’deki Antik Kentlerde Sahne Sanatları Festivali” adı altında Ege’deki bir çok antik kente gerçekleştirilen festival kapsamında Anadolu Filarmoni Orkestrası Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ne bağlı Behramkale Köyü sınırları içerisinde bulunan Assos Antik Kenti’nde 03 Eylül’de sahne alacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Ege’deki Antik Kentlerde Sahne Sanatları Festivali” adı altında Ege’deki bir çok antik kente gerçekleştirilen festival kapsamında Anadolu Filarmoni Orkestrası Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’ne bağlı Behramkale Köyü sınırları içerisinde bulunan Assos Antik Kenti’nde sahne alacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Ayvacık Belediyesi işbirliğinde 03 Eylül 2012 tarihinde saat 21.00’de Assos Antik Tiyatro’da gerçekleştirilecek konsere yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra bölge halkının da büyük ilgi göstermesi bekleniyor.

“Anadolu Kültürü’nün tanıtımı ve gelecek nesillere aktarılması bakımından bu organizasyonu önemli buluyorum.”
Anadolu Filarmoni Orkestrasının Assos Antik Tiyatro’da vereceği konser ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin, bölgenin turizm potansiyelinin yüksek olduğunu, yerli ve yabancı turistlerin yaz aylarında bölgelerine akın ettiğini belirten Başkan Şahin sözlerine şöyle devam etti; “Ayvacık, Marmara ve Ege Bölgelerinin birleştiği noktadır. Tarihe bakıldığında Ayvacık; Kazdağları, Behramkale, Yöresel El Halıları gibi çeşitli kültürlerin anlatımının yanı sıra ticaretinde merkeziydi. Yine Behramkale Köyü sınırlarında bulunan Antik Liman dönemin önemli ticaret ve ihracat limanlarından biriydi. Birçok kültürün izini burada görmek dolayısıyla mümkündür. İlçemizde 03 Eylül tarihinde konser verecek olan Anadolu Filarmoni Orkestrası’da Anadolu müziğine klasik müziği birleştirerek bir sentez oluşturulmuş. Bu sentezin halkımıza ve özellikle çocuklarımızın ayağına getirilmesi güzel bir gelişme. Anadolu Filarmoni Orkestrası ve Kültür Turizm Bakanlığımıza teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bizde Ayvacık Belediyesi olarak yapılacak olan organizasyona imkanlarımız doğrultusunda destek veriyoruz. Bölgemizde bu tür organizasyonların gerçekleştirilmesi, kültürümüzün tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması hususunda önemli buluyorum. Bunların yanı sıra bölgenin fiziki şartları gereği Assos Antik Tiyatro’ya inen yolun çok dar olması nedeniyle Behramkale Köyü girişinde katılımcıların araçlarını bırakarak belediyemiz tarafından hazır bekletilecek olan otobüslerle bu bölgeye gelmeleri olası kazalara meydan vermeden güzel bir akşam geçirmemizi sağlayacak. Ekiplerimiz konser akşamı burada yoğun bir çalışmada bulunarak katılımcılarımızı güvenli bir şekilde bölgeye ulaştıracak. Yapılacak olan konsere katılmak isteyen vatandaşlarımız için belediye otobüslerimiz hizmet verecektir. Aristo tarafından Anadolu’nun ilk felsefe okulunun kurulduğu Assos Antik Kenti’nde Anadolu Kültürü’nü yaşamak isteyen herkesi bu konsere davet ediyoruz” dedi.

Ülkemizin bir çok bölgesinde konserler veren ve Anadolu Kültürü’nün tanıtımına enstürmanları, sanatlarıyla destek vermeye çalışan ve sahneye çıktığı bölgelerde büyük ilgiyle, merakla izlenen Anadolu Filarmoni Orkestrası’nın performansı merakla bekleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir