Anafartalar Kampüsü Yenileniyor

Anafartalar Kampüsü Yenileniyor
08 Temmuz 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Anafartalar Kampüsü’nü olduğu yerde yenileme kararını aldı. Diğer kurumlar ile yapılan görüşmeler neticesinde yerleşkenin istenilen hızda yenilenemeyeceği endişesi nedeniyle yerleşke olduğu yerde yenilenecek ve büyütülecek.

İlk etapta 7 katlı ofisler ve kütüphane binasının bitirilmesi öngörülüyor. 1 ay içinde ihale edilmesi beklenen ilk bloğun 1 sene içinde tamamlanarak hizmete açılması bekleniyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner şunları söyledi:
“Rutin programa bırakılması halinde çok uzun zaman alacak olan binanın yapımını alternatif kaynaklar ile kısa sürede bitireceğiz. Anafartalar Kampüsümüzde Üniversitenin en başarılı okullarından Eğitim Fakültesi ve diğer birimlerimiz bulunuyor. Şu anki yapı stoğu bu okulumuzun hak ettiği standartların bir hayli altında. Yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim öğretim gördüğü bu yerleşke uzun yıllar ihmal edilmiş. Bu nedenle yılların açığını kısa sürede kapatmak zorundayız. İlk etapta 7 katlı bir blok ile yerleşkeyi rahatlatmayı hedefliyoruz. Bu blokta öğretim elemanlarının ofisleri, toplantı salonları ve en alt katta da ÇOMÜ Eğitim Kütüphanesi yer alacak. Bu birimler yeni binaya geçince geri kalan binalarımızda ciddi bir rahatlama olacak. Hemen akabinde yeni binaları da inşaata alacağız ve Anafartalar Kampüsü’nü ÇOMÜ’ye yakışır bir hale getireceğiz.”

GELİBOLU’YA YENİ OKUL BİNASI GELİYOR

Laçiner kampüsün yenilenme çalışmalarının yaklaşık olarak 1 yılda tamamlanmasını umduklarını ifade etti. Rektör Laçiner ayrıca Gelibolu Piri Reis Meslek Yüksekokulu’nun yeni bina inşaatına da bu yıl başlamayı umduklarını ifade etti.

3. DEV PROJE ANAFARTALAR KAMPÜSÜ

Rektör Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sadece 2 yılda son 19 yılda yapılan binalar kadar binaya ya başladık, ya da başlamak üzereyiz. Açık öylesine büyüktü ki. Bir yandan yeni binalar yapılıyor, diğer taraftan eski binalar her açıdan yenileniyor. 2 yıl sonra ÇOMÜ’yü kimse tanıyamayacak. Bu gelişme elbette eğitim ve bilim kalitemize de doğrudan yansıyacak. Hatta şimdiden ciddi yansımaları oldu bile. Halen devam eden ve üzerinde çalıştığımız proje sayısı 20’nin üzerinde. Bu rakamın içinde küçük ve orta büyüklükte işler yok. ÇOMÜ tam hız Türkiye’nin en büyük ve en gelişmiş üniversitelerin biri olma yolunda ilerliyor. Özellikle ÇOMÜ Tıp Fakültesi ve Hastanesi ile ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Yerleşkesi 100 bin metrekareye yakın bir büyüklüğe işaret ediyor. Sadece bu iki proje bile neredeyse bir üniversite büyüklüğünde yapılaşmaya denk geliyor. Yıllarca yapılamayan Anafartalar Kampüsü’nün yenilenmesi projesi ise üçüncü devasa projemiz. En geç 5 yıl içinde yerleşkenin tamamını yenilemiş olacağız. Yenilemenin dışında Anafartalar Yerleşkesi’nin kapalı kullanım alanı 3 misline kadar artmış olacak. Bu da daha çok uygulama alanı, daha büyük bir konferans ve konser salonu, daha çok bilgisayar imkanı demek”.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir