Anafartalar Oteli’nin Yıkımı İçin Protokol İmzalandı

26 Haziran 2012

Çanakkale’de kordon boyunda bulunan ve mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait üç yıldızlı Anafartalar Oteli yıkılarak yerine yeşil alan yapılması için valilik, belediye ve özel idare arasında protokol imzalandı.

Çanakkale Belediyesince İskele Meydanındaki Anafartalar Oteli’nin yanındaki alana yapılmak istenen üç katlı Çanakkale Çarşısı inşaatı, İçişleri Bakanlığı müfettişlerince incelemeye alınmış, bunun üzerine Belediye Encümeni, inşaatı durdurma kararı vermişti. Daha sonra, Çanakkale Belediye Meclisi, İl Özel İdaresi’ne yazı yazarak, Çanakkale Çarşısı inşaatının bitişiğinde bulunan mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait Anafartalar Otel’in de yer aldığı alanı birlikte değerlendirme çağrısı yaptı. İl Genel Meclisi’nden de olumlu karar çıkması üzerine, bölgenin yeşil alan ve meydan olarak düzenlenmesi kararı alındı. Karar, Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider tarafından imzalanan protokol ile hayata geçirildi.

Vali Tuna, otel olarak kullanılan binanın imzalanan protokol ile terkin işleminin başlatıldığını ifade ederek, “Buradaki alan, üzerindeki taşınmazla birlikte terk işlemi yapılacak. Encümen toplantısında da karar alındıktan sonra, Çanakkale Belediyesi hızlı bir şekilde işe başlayacak. Burası, belediyenin bitişikteki yeriyle birlikte meydan ve yeşil alan olarak kamunun kullanımına sunulacak bir yer olacak” dedi.

Anafartalar Otelin, İl Özel İdaresi için çok ciddi bir değer olduğunu belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise İl Genel Meclisi tarafından kararlaştırılarak bu alanın meydan olarak dönüştürülmesi noktasında Vali Tuna’nın büyük katkısı olduğunu dile getirerek, “İl Genel Meclisi üyelerinin de bu kente çok büyük bir katkıları olmuş oldu. Bizde bunu en iyi şekilde değerlendireceğiz. Çanakkale’ye, kentin girişine yakışır bir meydan yine hep beraber bir proje dahilinde yapılacak. Çanakkale Valimiz, İl Genel Meclisi üyelerimizle birlikte ortaklaşa bir projeye imza atmış olacağız. Sonuç itibariyle kamuoyu da bunu benimsedi. Çanakkale halkına burası bir alan olarak sunulmuş oldu. Hem turizm açısından hem de kentin yaşayanları açısından çok önemli bir karar aldık. Gerçekten çok cesur bir karardı” şeklinde konuştu.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir