Anafartalar Zaferinin 101. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

Anafartalar Zaferinin 101. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı
10 Ağustos 2016

Çanakkale Savaşlarında Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal Atatürk öncülüğündeki Türk askerlerinin 10 Ağustos 1915’te Anafartalar’da kazandığı önemli zaferin 101. Yıldönümü, yoğun bir katılımla kutlandı.
Anafartalar Zaferinin 101. Yıldönümü Anma Programı ilk olarak sabah saatlerinde Eceabat’a bağlı Büyük Anafarta Köyünde gerçekleşti. Törene Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, CHP İl Başkanı Nejat Önder, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Milletvekilleri Muharrem Erkek ve Bülent Öz başta olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisinin çok sayıda temsilcisi ile Çanakkale ve ülkenin çeşitli noktalarından zafer coşkusunu yaşamaya gelen binlerce vatandaş katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende ilk olarak müzisyen Vedat Sakman, Anafartalar Muharebelerine ilişkin bir sunum gerçekleştirirken, ardından da müzik dinletisi sundu. Öğrenci Tuğba Neşe’nin günün anlam ve önemine ilişkin şiirini okuduğu törende opera sanatçısı Güvenç Dağüstün de Kuvay-ı Milliye destanını seslendirdiği sunumunda Çanakkale Türküsünü meydandaki binlerce vatandaşla birlikte söyledi.
1
Ardından kürsüye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada “Binlerce kişi, binlerce evladımız şu anda bu topraklarda yatıyor. O nedenle bu topraklar şehit fışkıran topraklardır. Kefenli, kefensiz yatan binlerce evladımız var burada. Bunları aradan 101 yıl geçmesine karşın unutmadık, unutturmayacağız. Çocuklarımıza, torunlarımıza da söyleyeceğiz. Bütün konuşmalarımda söyledim. Cumhuriyet bize altın tabak içerisinde sunulmadı. Sınırlarımız birileri tarafından belirlenmedi, cetvelle çizilmedi. Her kilometresinde, her metresinde, her santimetresinde alın teri var, kan var, gözyaşı var. Cumhuriyetimiz bu kadar değerlidir. Cumhuriyetimizi sonuna kadar savunmakta hepimizin görevidir” dedi.
2
Konuşmanın ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, üzerinde Çanakkale Savaşları şehitlerinin isimlerinin yazılı bulunduğu Türkiye haritasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na takdim etti. Büyük Anafarta Köyündeki tören, balonlara bağlanan Atatürk portresinin ve meydanda bulunan binlerce kişinin ellerindeki balonları gök yüzüne bırakmasıyla sona erdi.
Anafartalar Zaferinin 101. yıldönümü törenleri kapsamında Conkbayırında da bir tören düzenlendi. Törene Vali Hamza Erkal, 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral İzzet Çetingöz, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere çok sayıda kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmaların gerçekleştiği törende Anafartalar Muharebelerinin canlandırılması gerçekleşti.
Büyük Zaferin Anma Programı kapsamında Şehitler Abidesinde de bir araya gelindi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, burada Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirirken, daha sonra şehit mezarlarına toplu olarak karanfil bırakıldı.
Binlerce kişinin katıldığı Anma Programı, Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve söylenen marşlarla görsel bir şölen havasında geçti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir