Angkor Wat Tapınağı Konuşulacak

23 Eylül 2017
15:00
Cafe Pascua
Seminer

Simurg’un Sedası Seminerleri kapsamında düzenlenen “Angkor Wat Tapınağı” semineri 23 Eylül 2017 Cumartesi günü saat 15:00’te Cafe Pascua’da.

Nergis Tan’ın konuşmacı olarak katılacağı seminerde Güneydoğu Asya’da kurulan Khmer Krallığının başkenti Angkor’da 12’nci yüzyılda inşa edilen Angkor Wat Tapınağı konuşulacak:

“Khmer Krallığı, 802 yılında Güneydoğu Asya’da kurulmuştur. Coğrafi olarak günümüzde Tayland, Laos, Myanmar, Vietnam ve Malezya ülkelerinin topraklarını kapsayan bir egemenlik kurmuşlardır. Khmerler, pirinç tarımıyla uğraşmış, bambu ve saman çatılı kulübelerden oluşan evlerde yaşamışlardır. Khmerlerin günümüzde Kamboçya nüfusunun yaklaşık ℅90’ını oluşturmakta olduğu bilgisine ulaşılmaktadır.
Suryavarman’ın büyük öncülü II. Jayavarman zamanında başkent olan Angkor, dört yüzyılda büyük ve karmaşık bir yapıya bürünmüştür. Bataklık topraklara yayılan Angkor, 320 kilometrekareyi kapsamaktadır. İçme suyu için de büyük bir kanal ve şebekesi bulunmaktadır.
On ikinci yüzyılda, büyük bir zenginliğe sahip olan Khmer krallarından II. Suryavarman (1113-1150) Hindu tanrısı Vishnu (Vişnu) adına Angkor Wat Tapınağı’nı inşa ettirmiştir. Angkor Wat Tapınağı, Hindu tanrılarının dünyasının merkezi olan efsanevi Meru Dağı’nı örnek alan taştan bir dağı andırmaktadır. Tapınağın içerisinde çeşitli epik, dini ve kültürel baröliyefler mevcuttur.
On üçüncü yüzyılda komşu ülke Tayland’dan gelen saldırı ve baskıların artması sonucuyla başkentlerini Phnom Penh’e taşımak zorunda kalmıştırlar. İlerleyen tarihlerde çevre krallıkların yükselişi Khmer Krallığı’nı zayıflatmış ve 1431 yılında yıkmıştır.”

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir