Anne Buluşmaları Projesinde Grup Çalışması Sona Erdi

Anne Buluşmaları Projesinde Grup Çalışması Sona Erdi
27 Mayıs 2021

Çanakkale Belediyesine bağlı  Sosyal Yaşam Evleri'nde uygulanan Anne Buluşmaları projesinde bir grup çalışması daha tamamlandı.

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) tarafından çocuk gelişimini desteklemek amacıyla geliştirilen Anne Buluşmaları uygulaması, Çanakkale Belediyesi iş birliğiyle  kentte  pandemi döneminde  anneleri yalnız bırakmamak amacıyla hayata geçti. AÇEV gönüllü eğitimcisi sosyal hizmet uzmanı Hatice Okyar rehberliğinde haftada bir gün görüntülü olarak düzenlenen uygulama, 2020 yılında 1. Dönem  14  anne, 2021 yılında 2. Dönem 13 annenin katılımıyla devam etti. 26 Mayıs 2021  Çarşamba günü katılım belgelerinin verilmesiyle bu yılın anne buluşmaları sonlandı.

Anne Buluşmaları nedir?  

2001 yılından bu yana uygulanan Anne Destek Programı, anneleri ebeveynlik rollerinde desteklemek, çocuk gelişimi ile ilgili bilinçlendirmek, çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmek, onlara yönelik olumsuz disiplin yöntemlerini azaltmalarını sağlamak, haklar ve sıhhatli yaşam ile ilgili bilgi edindirmek amacıyla düzenleniyor. 

Anne Buluşmaları ise annelerin pandemi koşullarında da çocuklarının iyi olma hâlini desteklemeleri için geliştirilen, onları çocuk gelişimi ile ilgili bilgi edindirmek, çocuklarıyla iletişimlerini güçlendirmek ve onlara yönelik olumsuz disiplin yöntemlerini azaltmalarını sağlamayı hedefleyen bir uygulamadır. Uygulamada 3-6 yaş arası çocuğu olan annelerle gerçekleşen bu ücretsiz uygulamaya katılım için temel seviyede okuryazarlık becerileri ile internete erişebilen ve görüntülü bağlanabilen bir akıllı telefon sahibi olmak yeterlidir. 

Anne Buluşmaları nasıl uygulanır? 

Uygulama kapsamında hanelere, çocukların gelişimini destekleyecek malzemeler (çeşitli oyunlar, kırtasiye malzemeleri vb.), çocuk kitapları, anneleri çocuk gelişimi ile ilgili destekleyecek haftalık metinler ve çocuklarla birlikte gerçekleştirebilecekleri çeşitli etkinliklerden oluşan bir kutu gönderilir. AÇEV'in Anne Destek Programı gönüllüsü olan ve Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğünde görevli eğitmenler, kutu içeresindeki malzemelerden ve içeriklerden annelerin etkin bir biçimde yararlanabilmelerine rehberlik etmektedir. Kutudaki eğitim materyallerinden  yararlanarak  grup çalışmasına katılan annelerle, toplamda yaklaşık dokuz hafta boyunca, ellişer dakikalık on bir görüntülü buluşma gerçekleştirilir. Çevrim içi buluşmalar aracılığıyla, katılımcı annelerle, evlere gönderilen kutudaki bilgi edindirme metinleri ve etkinlikler üzerinden paylaşımlar yapılır. Katılımcılara çevrim içi buluşmalarda kullanabilecekleri internet desteği sağlanır. 

Çanakkale Belediyesi tarafından kentte yürütülen söz konusu çalışmadan faydalanmak isteyen okul öncesi çocuğu olan anne ve babalar aşağıdaki iletişim adreslerinden bilgi alabilir. Yeni dönem için yüz yüze eğitim programlarının da  başlaması halinde  aileler, sosyal yaşam evlerine çocuklarıyla beraber gelebilecektir. Sosyal Yaşam Evlerinde okul öncesi öğretmen desteği ve oyun odaları mevcuttur. Telefonla ön  kayıt  alınmaktadır.

TROİA SOSYAL YAŞAM EVİ

Barbaros Mahallesi Hacı Faik Cad. Gazi Sokak No: 9 (Ahmet Taner Kışlalı Parkı Arkası)

0 286 218 29 65

ESENLER SOSYAL YAŞAM EVİ

Esenler Mahallesi Demokrasi Cad. No: 17

0 286 212 22 66

BARBAROS SOSYAL YAŞAM EVİ

Barbaros Mahallesi Aziziye Cad. Kardelen Apt. No: 40 A (Kütüphane Yanı)

0 286 217 72 12

www.canakkale.bel.tr

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir