‘Anzak Barış Ödülü’ Bir Türk’e Verilecek

‘Anzak Barış Ödülü’ Bir Türk’e Verilecek
20 Nisan 2010

Avustralya’da faaliyet gösteren Muharip Gaziler Derneği’nce her yıl bir kişiye verilen “Anzak Barış Ödülü”nün, bu yıl araştırmacı yazar Vecihi Başarın’a verileceği bildirildi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 95. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek törenlere katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Vecihi Başarın, yaptığı açıklamada, Avustralya’daki Muharip Gaziler Derneği’nin, yaklaşık 1500 şubesi bulunan, etkin ve başarılı bir kuruluş olduğunu söyledi.

Derneğin, her yıl bir kişiye verdiği “Anzak Barış Ödülü”nün, 2010 yılında kendisine verilmesinin kararlaştırıldığını belirten Başarın, ödülün kendisini onurlandırdığını ve çok mutlu ettiğini ifade etti.

Başarın, “1985 yılından beri Avustralyalılara Çanakkale Savaşlarının Türk yönünü anlatıyorum. Bu zamana kadar İngilizce ve Türkçe olmak üzere toplam 6 kitap yayımladık. Türk ve Avustralya dostluğunun pekişmesi için çalışmalarımı sürdürüyorum. Bu ödül de bana bu yüzden verildi” dedi.

Ödülün sadece kendisine değil, Türk milletine de verildiğini düşündüğünü kaydeden Başarın, şöyle konuştu:

“Ödülün Avustralya’da bir Türk’e verilmesi bence önemli bir olgudur. Bu, Avustralya’daki Türklerin nasıl bir yere geldiklerini ve ne kadar çok sevilip beğenildiklerinin de göstergesidir. Türkiye ile Avustralya arasında uzun yıllar köprüler kurmaya çalışan birisi olarak, ben bu ödülü Türk toplumuna armağan etme ihtiyacı duyuyorum. Bu ödül Avustralya’da önemli kişilere verilmiş. Daha önce Avustralya Genelkurmay Başkanı General Cosgrove gibi insanlara verilmiş. Ama ilk defa bir Türk’e veriliyor.”

Başarın, ödülün takdiminin gelecek ay Avustralya Genel Valisi tarafından, başkent Canberra’da düzenlenecek bir törenle yapılacağını kaydetti.

[Kaynak: CNN Turk]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir