Anzak Koyu’nda Şafak Ayini

Anzak Koyu’nda Şafak Ayini
25 Nisan 2011

Avustralyalı ve Yeni Zelandalı 8 bine yakın turist, 96 yıl önce yapılan Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden atalarını çıkarmanın yapıldığı Anzak Koyu’nda düzenlenen törenlerle andı. Duygusal anlar yaşayan Anzaklar gözyaşlarına boğuldu.

Geleneksel hale gelen törenlerin bu yıl 96.’sına katılacak olan Avustralya ve Yeni Zelanda’dan 8 bine yakın turist, gece geç saatlerden itibaren Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Anzak Koyu’na akın etti. Serin havaya rağmen erkenden Anzak koyuna gelen turistler, battaniye ve uyku tulumlarına sarılıp, çimlerin üzerinde uyuyarak törenin başlamasını bekledi. Avustralya ve Yeni Zelanda Kraliyet Hava Kuvvetleri Bandosu’nun sunduğu müzik dinletisinin ardından katılımcılar saat 05.30’da şafak ayinine katıldı. Törende, Yeni Zelanda ve Avustralya’dan gelen askerler, Anzak çıkarması sırasında ölenlerin anısına saygı duruşunda bulundu. Türkiye, Yeni Zelanda ve İngiltere milli marşları eşliğinde bayrakların göndere çekilmesinin ardından, günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapıldı.

Törende Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşal Mart Binskin ve Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully günün anlam ve önemi ile ilgili birer konuşma yaptı. Konuşmaları dikkatle dinleyen Anzaklar, daha sonra ülkelerinden özel olarak gelen rahip tarafından savaş sırasında ölenler için okunan duaya eşlik etti. Türkiye, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya, Kanada ve Hindistan üst düzey yetkililerinin Anzak Anıtı’na çelenk koymaları ile tören sona erdi.

Anzak Koyu’nda düzenlenen törene Çanakkale Valisi Yardımcısı Ali Partal, Avustralya Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Mareşal Mark Binskin, Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Murray McCully, Avustralya Gazi İşleri Bakanı ve Anzak 100. yıldönümü törenlerinden sorumlu Başbakan Yardımcısı Warren Snowdon, Yeni Zelanda Savunma Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Rhys Jones, Avustralya’nın Ankara Büyükelçisi Ian Biggs, Yeni Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Tony Browne, Avustralya Gazi İşleri Bakanlığı Müsteşarı Ian Campbell, Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur ile civar belediye başkanları, askeri mülki erkan ve 11 ülkenin diğer temsilcileri katıldı.

Bu arada törenin sona ermenin ardından özel güvenlik yetkilileri ile basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Protokol üyelerinin bölgeden ayrılmadan basın mensuplarının geçmesine izin verilmemesi gerginliğe yol açtı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir