Anzak Koyunda Toprak Kayması Devam Ediyor

Anzak Koyunda Toprak Kayması Devam Ediyor
18 Nisan 2009

94 yıl önce yaşanan kanlı savaşın izlerini halen üzerinde taşıyan Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda, Avustralya ile Türk hükümeti arasında yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle Anzak Koyu’nda yer alan tonlarca toprak denize akmaya devam ediyor.

Anzak Koyu’nda 6-7 kilometrelik yolun yapımı konusunda Avustralya ve Türk hükümeti arasında yaşanan anlaşmazlıklar devam ederken, sahil kesiminde de gerekli önlemlerin alınamaması sebebiyle tonlarca yumuşak toprak denize akıyor. Vatandaşlar, bu bölgede en kısa sürede çalışma yapılmasını isteyerek, “Avustralya hükümeti 94 yıl önce yaşanan savaşın izlerinin silinmemesi ve doğal dengenin korunması için bu bölgede bir çalışma yapılmasını istemiyor. Bu konuda haklı olabilirler. Ancak doğal dengenin bozulmaması için bu şekilde beklenirse yakında burada toprak kalmayacak. Anzak Koyu denize doğru akıp yok olacak. Bu durum da göz önüne alınarak her iki ülkenin bir araya gelip ortak bir çözüm yolu bularak Anzak Koyu’nu kurtarması gerekiyor. 5-10 yıl sonra burada ne yol ne de toprak kalacak. Her yıl tonlarca toprak denize akıyor” dedi.

Bu arada Anzak Koyu sahil kesiminde anıtlara gidişte kullanılan patika yollarda toprak kayması yaşanması sebebiyle belirli bölgeler güvenlik şeridi ile çevrildi. Yetkililer bu bölgeden geçen yerli ve yabancı turistleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir