97 Yıl Önce Hayatını Kaybeden Dedelerinin Mezarlarını Ziyaret Etti

12 Nisan 2012

Barış ve dostluk futbol turnuvasına katılmak üzere Avustralya’nın Sydney kentinden Çanakkale’ye gelen Asquith Erkek Okulu öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte dedelerinin 97 yıl önce savaştığı Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nı ziyaret etti.

Sabah erken saatlerde arabalı vapurla Eceabat ilçesine geçen öğrenciler, öğretmenleri ve rehberleri eşliğinde ilk olarak Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’ndaki Anzak koyuna gitti. Burada rehber Recep Karapınar’dan Çanakkale Savaşı ve bölge hakkında bilgi alan 30 öğrenci, 3 öğretmeni ile birlikte 97 yıl önce dedelerinin çıkarma yaparken hayatlarını kaybettikleri sahil kesiminde dolaştı. Zaman zaman duygusal anlar yaşayan öğrenciler, bol bol fotoğraf çekti. Anzak Koyu’nun ardından Lone Pine Anıtı ve Conkbayırı’nı ziyaret eden öğrenciler, burada da rehberlerden ve tarih öğretmenleri George Moscos’dan bilgi aldı.

97 yıl önce yaşanan savaşı unutmalarının mümkün olmadığını belirten tarih öğretmeni George Moscos, “Barış ve dostluk adına düzenlenecek bir futbol müsabakası için geldiğimiz Çanakkale’de öğrencilerimizle birlikte 97 yıl önce yaşanan savaşta hayatını kaybeden dedelerimizin mezarlarını da ziyaret etmek istedik. Burada gezerken duygusal anlar yaşıyoruz” dedi.

Bölgeyi gezen öğrenciler de ilk kez Çanakkale’ye geldiklerini belirterek, “97 yıl önce yaşanan savaşın ne kadar acı bir şey olduğunu burada daha iyi anlıyoruz. Bu bölgede gezerken gerçekten duygulanmamak elde değil. Onları unutmamız mümkün değil” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 3 saat boyunca bölgeyi gezen öğrenciler, hatıra amaçlı çeşitli hediyeler aldıktan sonra bölgeden ayrıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir