Anzak Yolu Çile Dolu

Anzak Yolu Çile Dolu
23 Nisan 2010

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 5 yıl önce tamamlanmadan hizmete giren ve kısa sürede çökmeler sebebiyle kullanılamaz hale gelen Anzak yolunda, aradan geçen uzun zamana rağmen bir çalışma yapılmaması tepkiye yol açıyor.

25 Nisan 2010’da yapılacak olan Anzak Törenleri’nin 95. yıl dönümü öncesi bölgedeki yolun yaklaşık 2-3 kilometrelik bölümünün toprak içinde olması sebebiyle zor anlar yaşayan turistler, bu duruma tepki gösteriyor. Avustralya hükümetinin doğal dokuya zarar vereceğini belirterek durdurulmasını istemesi üzerine Anzak yolu olarak bilinen Anafartalar sahil yolunda 5 yıldır yapılamayan çalışmalara 25 Nisan’dan sonra başlanacağını belirten yetkililer, bu süre içinde yolun toz içinde kalmaması için mıcır dökülerek geçici çözüm bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan 5 yıldan bu yana Anzak yolunu kullanarak çile çektiklerini belirten tur operatörleri ise bunun Çanakkale’nin bir ayıbı olduğunu ifade ederek, “Avustralya hükümeti ile Türk hükümeti arasında yaşanan görüş ayrılığı sebebiyle bu yol yıllardır yapılamadı. Avustralyalılar tarihi dokunun bozulduğunu iddia ederek bu bölgede çalışma yapılmasını istemiyordu. Bu sebeple de 5 yıldan bu yana yol her geçen yıl sahile doğru çökerek kaydı. Anafartalar sahil yolu olarak bilinen bu yolda bir çalışma yapılmaması sebebiyle toz içinde kalan yolu yaz aylarında kullanmaktan çekindiğimiz için turistleri Anzak koyuna götürmekten vazgeçtik. Bir süre önce iki ülke arasında anlaşmanın sağlandığını öğrendik. Anzak törenleri sonrasında yaz aylarına doğru yolda yeniden çalışma başlatılacağını öğrendik. Bu gerçekten güzel bir durum. Yetkililerden isteğimiz yolu kaliteli ve bir daha bozulmayacak şekilde yaptırmaları. Aksi halde daha önce olduğu gibi yine aynı sorunla karşı karşıya kalınabilir” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir