Anzak Yolunda 6 Yıllık Asfalt Çilesi Sona Eriyor

Anzak Yolunda 6 Yıllık Asfalt Çilesi Sona Eriyor
21 Nisan 2011

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda 6 yıl önce tamamlanmadan hizmete giren ve kısa sürede çökmeler sebebiyle kullanılamaz hale gelen Anzak yolunda asfaltlama çalışmalarına yaz aylarından itibaren başlanacağı açıklandı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Eceabat Kaymakamı Bülent Uygur, 6 yıl önce yapılan yolun kısa sürede meydana gelen çökmeler nedeniyle tahrip olduğunu belirterek, “Bu yolun yapımı ile ilgili ocak ayı içerisinde ihale yapılmıştı ancak buna itirazlar olmuştu. Bunun üzerine Özel İdare Müdürlüğü tarafından yolun tekrar ihaleye çıkması uygun görüldü. Bu yol Anzak Koyu bölgesinde, çıkartma bölgesi içinde yer aldığı için Koruma Kurulu tarafından hazırlanan projeler birkaç kez veto edildi. En son Koruma Kurulu, Milli Park Müdürlüğü, ilgili teknik ekip ve Avustralya hükümeti belli noktalarda anlaşarak yolun asfaltlanmasına karar verdi. Böylece 6 yıldan bu yana devam eden bu sıkıntılı durum, 2011 yılının yaz aylarında tamamen ortadan kalkmış olacak. Conkbayırı’na çıkan 57. Alay yol ayrımından Arıburnu’a kadar yaklaşık 6-7 kilometrelik yol asfaltlanarak yıllardır devam eden sorun çözülmüş olacak” dedi.

Her yıl birlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Anzak yolu olarak bilinen Anafartalar sahil yolunda daha önce asfaltlama çalışması yapılmak istenmiş, Avustralya hükümeti ise doğal dokuya zarar verileceği gerekçesiyle yapım çalışmalarına karşı çıkmıştı. Yaklaşık 6 yıldan bu yana çalışma yapılamayan 6-7 kilometrelik yolun asfaltlanması ile bölgede yaşanan sorun da çözülmüş olacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir