Anzaklar Çanakkale’ye Gelmeye Başladı

Anzaklar Çanakkale’ye Gelmeye Başladı
13 Nisan 2009

Avustralya ve Yeni Zelandalı turistler, 25 Nisan’da Gelibolu Yarımadası’nda düzenlenecek Anzak törenlerine katılmak üzere gruplar halinde Çanakkale’ye gelmeye başladı.

İstanbul ve Çanakkale’deki seyahat acenteleri vasıtasıyla Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’na gelerek buradaki savaş alanları ile anıtları gezen Avustralya ve Yeni Zelandalı turistler, Anzak koyunda bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Tarihi yarımadada özellikle Anzak Koyu’na daha fazla ilgi gösteren Avustralya ve Yeni Zelandalı turistler, 94 yıl önce çıkarma yaparken hayatlarını kaybeden dedelerinin ayak bastıkları bölgeden hatıra amacıyla taş topladı. 94 yıl önce çetin savaşların yaşandığı bölgeyi gezerken duygulandıklarını belirten Avustralyalı Nathan Daves ve Yeni Zelandalı Cassy Liatson, “Bu bölgenin bizim açımızdan ayrı bir yeri var. Bu sebeple her yıl binlerce kilometre uzaktan buraya gelip atalarımızı anıyoruz” dedi.

Avustralya ve Yeni Zelanda’dan yola çıkacak olan diğer grupların 23 Nisan’dan itibaren yoğun olarak Çanakkale’ye geleceğini belirten turistler, törenlerin yapılacağı zamana kadar kendilerinin de Türkiye’nin diğer illerini gezeceklerini ifade etti.

Öte yandan bölgede Anzaklarla ilgili turlar düzenleyen TJS turizm şirketinin sahibi İlhami Gezici, bu yılki törenlere Avustralya ve Yeni Zelanda’dan katılımın geçtiğimiz yıllara göre daha az olacağını belirterek, “Dünyada yaşanan ekonomik krizin dışında, bu yıl Avustralya’da yaşanan yangınlar da törenlere katılacak turist sayısını azalttı. Rezervasyonlarda önemli ölçüde düşüş var” diye konuştu.

Gelecek yıl turist sayında artış olmasını beklediklerini de belirten Gezici, “Çünkü bu törenler sonu sıfır ve beş ile biten yıllarda daha fazla ilgi görüyor. Seneye de törenlerin 95. yıldönümünü kutlayacağız. 2010 yılında ilginin daha fazla olmasını bekliyoruz. Bu yılki törenlere katılacak Anzaklar da belirli aralıklarla bölgeye gelmeye başladılar. 23 Nisan itibarıyla geri kalanlar da gruplar halinde gelecekler” açıklamasını yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir