Aralık Ayı Kültür-Sanat Etkinlikleri…

01 Aralık 2015

Çanakkale Belediyesi kültür sanat etkinlikleri, Aralık ayında da hız kesmiyor. Tiyatrodan sergiye, söyleşiden konsere pek çok etkinlik vatandaşların hizmetine sunulacak.

*Aralık ayı etkinlikleri kapsamında Kent Müzesi’nin geleneksel Çarşamba sohbetleri de devam ediyor. 2 Aralık Çarşamba günü saat 18.00’de Seyran Çebi’nin konuşmacı olarak katılacağı ‘Bir Turizmcinin Anıları’, 9 Aralık Çarşamba saat 18.00’de Nigar Etizer Kayacık’ın konuşmacı olarak katılacağı ‘Çocuk Gelinler’, 23 Aralık Çarşamba günü saat 18.00’de Doç. Dr. Aslı Erim Özdoğan ile ‘Masal Üstüne’ ve 30 Aralık Çarşamba günü saat 18.00’de Ötekiler grubu ile canlı performans ve sohbet etkinliği Kent Müzesi ve Arşivi Toplantı Salonu’nda düzenlenecek.

*Kent Müzesi’nde ayrıca 16 Aralık Çarşamba günü saat 18.00’de Kentte Orkestralar III sergisinin açılışı gerçekleşecek. Kentte Orkestralar III sergisi; 60’lı yıllardan günümüze kadar uzanan orkestralar ve gruplar içerisinde var olan askeri bando, Fevzipaşalı müzisyenler ve diğer müzik gruplarında görev alanların belleklerinde ve arşivlerinde yer alan bilgilerin derlenmesi ile oluşturulurken, 10 Şubat 2016 tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Ece Ayhan Evi’nde Etkinlikler Dolu Dolu

*Aralık ayı Ece Ayhan Evi’de de dolu dolu geçecek. Bu kapsamda 2, 9, 16, 23, 30 Aralık tarihlerinde saat 19.00’da Esra Yurttut yürütücülüğünde Kontak Dans Atölyesi’nin Beden Üzerine Çalışmalar isimli etkinliği gerçekleşecek. Etkinlikte, oyun, dans, bale gibi güçlenme, güven, koordinasyon çalışmaları ile beden farkındalığı oluşturmak amaçlanıyor.

*3 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da ise Eşber Yağmurdereli ile Siyaset ve Edebiyat üzerine bir söyleşi gerçekleşecek.

*Ece Ayhan Evi’nde 7 Aralık Pazartesi günü saat 19.30’da yönetmenliğini Rüya Arzu Köksal’ın yaptığı Bir Avuç Cesur İnsan isimli film gösterimi gerçekleşecek.

*Bir sonraki etkinlik ise 10 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da düzenlenecek. Mustafa Önder’in konuşmacı olarak katılacağı etkinlik ‘Diren Karadağ’ ismiyle gerçekleşiyor ve Çanakkale’nin Çan ilçesine bağlı Karadağ Köyü’nde yaşadıkları topraklarda ve su kaynaklarında altın aranacağını öğrenen köylülerin mücadelesine değiniliyor.

*Ece Ayhan Evi’nde yönetmenliğini İmre Azem’in üstlendiği Ekümenopolis isimli film gösterimi, 14 Aralık Pazartesi günü saat 19.30’da gerçekleşecek.

*17 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da ise lezzetli bir etkinlik için kapılarını açacak Ece Ayhan Evi… ‘Çanakkale’de Bir Renk: Yeşil Zeytinin Hasat ve Tadım Hikayeleri’ başlıklı söyleşi ve tadım etkinliğinde eski çağlarda Hellespontos ve Dardanel olarak anılan Çanakkale’nin binlere yıllık tarihiyle birlikte oluşan zengin yemek kültürünü, bu kültürde önemli bir renk olan yeşil zeytinin hasat ve tadım hikayelerini Gastronomi Uzmanı, İletişimci ve Araştırmacı Hasan Açanal, kentliler ile paylaşacak.

*Bir film gösterimi de 21 Aralık Pazartesi günü saat 19.30’da gerçekleşecek. İşçi filmleri kapsamındaki Küçük Kara Balıklar: Güneydoğu’da Çocuk Olmak isimli film kentlilerle buluşacak.

*24 Aralık Perşembe günü saat 18.30’da Fotoğraf sanatçısı Aykan Özener, ‘Geçmişten Günümüze Unutulmayan Kadın Fotoğrafçılar’ başlıklı semineri ile kadın fotoğrafçıların dünyayı nasıl fotoğrafladıklarına ilişkin bilgileri kentlilerle paylaşacak.

*Ece Ayhan Evi’nde son olarak 28 Aralık Pazartesi günü saat 19.30’da Haluk Arus ve Elmas Arus’un yönetmenliğini yaptığı Buçuk isimli filmin gösterimi gerçekleşecek.

Kentte Sergiler…

*Melek Kırmış Tanrıkulu’nun “1915’ten 2015’e Çanakkale” isimli resim sergisi, Yazar ve Sanatçı Evi’nde 4 Aralık Cuma günü saat 18.00’de ziyarete açılacak. Çanakkale’nin Çan ilçesinde dünyaya gelen Melek Kırmış Tanrıkulu, 1996 yılından itibaren Halk Eğitim Merkezi’nde kurs öğretmeni olarak çalışmaya devam etmektedir. İş hayatı boyunca el sanatlarının her dalı ile uğraşan Tanrıkulu, üç boyutlu resimlere özel ilgi duymaktadır. Sanatçının sergisi, 18 Aralık tarihine kadar açık kalacak.

*Öte yandan, işadamı Niyazi Önen’in uzun yıllardır topladığı Geleneksel Çanakkale Seramiklerinden oluşan koleksiyon sergisi 20 Şubat 2016’ya kadar, seramik sanatçısı Adil Can Güven’in eserlerinden oluşan ‘Çanakkale’nin Sırları’ isimli seramik sergisi de 26 Şubat 2016’ya kadar Seramik Müzesi’nde ziyarete açık kalacak.

*Seramik Müzesi’ndeki bir başka etkinlik ise seramik sanatçısı İsmail Bütün’ün canlı seramik performansı olacak. Yıllardır toprağa hayat veren Usta, 15 Aralık Salı günü saat 17.30’da kentlilerle buluşacak.

Tiyatro Keyfi Aralık’ta da Devam Ediyor

*Aralık ayında iki keyifli tiyatro oyunu kentlilerle buluşacak. Christopher Durang’ın yazdığı ve Funda Mete’nin yönettiği Terapi Ötesi isimli tiyatro oyunu 14 Aralık Pazartesi günü saat 20.00’de Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda sahnelenecek. 1980’lerin başında New York’ta, gazetedeki arkadaşlık ilanı sayfası aracılığıyla bir araya gelen Bruce ve Prudence hızlı, komik ve beklenmedik bir ilişki yaşayacaktır. Peki psikiyatristleri bu duruma ne diyecektir? Tony ödüllü yazar Christopher Durang ‘ın Türkiye’de ilk kez sahnelenen oyunu Terapi Ötesi seyircilere bol bol kahkaha vadediyor. Oyun için ücretsiz davetiyelerinizi 7 Aralık Pazartesi tarihinden itibaren Çanakkale Belediyesi İletişim Masalarından edinebilirsiniz.

*Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu’nun ‘Ben Aziz Sen Nesin?’ isimli bol kahkahalı oyunu da Aralık ayında tiyatroseverler ile buluşacak. 21 Aralık Pazartesi saat 20.00’de Süleyman Demirel Konferans Salonu’ndaki oyun, Aziz Nesin’in öykü ve skeçlerinden derlenerek hazırlanmış bir oyundur. Kendi içinde, zamanının gündemine eleştirel bir bakış açısı getiren her skeç, günümüz ile de örtüşen olayları, eleştirel bakış açısı ile izleyiciye sunmaktadır. Oyun için ücretsiz davetiyelerinizi de 9 Aralık Çarşamba tarihinden itibaren Çanakkale Belediyesi İletişim Masalarından alabilirsiniz.

Yeni Yıla Keyifli Konserler İle Merhaba Deyin

*Çanakkale Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, şef İftihar Vanlı yönetiminde 24 Aralık Perşembe günü saat 20.00’de, Çanakkale Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu ise şef Aydın Tekindor yönetiminde 25 Aralık Cuma günü saat 20.00’de Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda hazırladıkları keyifli repertuarlar ile yeni yılı karşılıyor.

*Bir başka keyifli konser ise Demli Sesler’den… Altın Yıllar Yaşam Merkezi’nin kıdemli kullanıcılarından oluşan Demli Sesler Korosu, Şef Ömer Aydın yönetiminde 30 Aralık Çarşamba günü saat 16.00’da düzenlenecek Yeni Yıla Merhaba Konseri ile sizleri bekliyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir