Arhavi’deki Direnişe Bozcaada’dan Destek Verildi

07 Temmuz 2014

Bozcaada’da, 5 Temmuz Cumartesi günü doğal yaşamın korunması teması çerçevesinde organize edilen ‘Bozcaada Doğa Buluşması’ kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bozcaada Forum’un öncülüğünde düzenlenen Doğa Buluşması etkinliği Bozcaada Belediyesi, Çanakkale Çevre Platformu, Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) ve Zirve Dağcılık katılım ve desteğiyle Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Buluşmada, Artvin’in Arhavi ilçesinde Konaklı ve Kemerköprü Köyleri sınırları içinden akan Ciğani Deresi’nin üzerine inşa edilmek istenen Kavak 1-2 Regülatörü ve HES (Hidroelektrik Santral) Projesine karşı dere kenarında kurulan Direniş Evi’ne de destek mesajları gönderildi.

Doğa Buluşması’nda sürpriz
Cumartesi günü düzenlenen Doğa Buluşması etkinliği için Çanakkale’den gelen sivil toplum kuruluşları üyelerini Cumhuriyet Meydanı’nda Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz karşıladı. Yılmaz, burada misafirlere yönelik bir ‘hoş geldiniz’ konuşması yaptı. Ardından STK üyeleri iki gruba ayrılarak Alaybey ve Cumhuriyet mahallelerinde temizlik yaptılar.Sonrasında Profesyonel dalgıçlar Bozcaada iç limanında geniş çaplı bir temizlik çalışması gerçekleştirdiler. Yapılan liman temizliği sonrasında çıkarılan lastik cam şişe ve diğer çöplerin yoğunluğu bu çalışmaların düzenli olarak yapılmasının gerekliliğini ortaya koyarken toplumunda çevre temizliği konusunda ne denli özensiz olduklarının da anlaşılmasını sağladı.
Çevre Temziliği ve liman temizliğinin ardından Zirve Dağcılık’ın öncülüğünde profesyonel dağcılar ve gönüllü katılımcılar Göztepe’ye yürüyüş gerçekleştirdi. Bu etkinliklerin akabinde Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, Bozcaada Forum adına Fırat Tunabay, Çanakkale Çevre Platform adına Hicri Nalbant, Çanakkale Tabipler Odası adına İlhan Pirinççiler birer konuşma yaptı.Konuşmalarda destek ve sonraki dönemlerde de koordineli çalışma mesajları verilerek Bozcaada için çalışmaların sürdürüleceğinin altı çizildi.

MASAL VE DANS PROGRAMI İLGİ ÇEKTİ
Konuşmaların ardından adını Roma mitolojisinde, çok gözlü ve çok ağızlı olarak betimlenen, halkın sesini simgeleyen dedikodu tanrıçasından alan Fama’nın Evi masal anlatıcıları masal geleneğinin yaşatılması amacıyla 15’er dakikalık masallar anlattılar. Çeşitli kültür ve yöreye ait masallar özellikle küçük izleyiciler tarafından dikkatle takip edildi.
2002 yılında Hollanda/Arnhem Sanat Akademisi Çağdaş Dans Bölümünden mezun ve halen Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olan Talin Büyükkürkçiyan doğaçlama dans performansı sergiledi. Ona Ege adlı sanatçı saksafonu ile Zinnure Türe’de doğaçlama efektleri ile eşlik etti. Etkinliğin son bölümünde yerel sanatçılar Serkan-Umut-Mustafa eşliğinde bir konser gerçekleştirilerek katılımcılara müzik ziyafeti verildi.

KONSERİ YAKLAŞIK 300 KİŞİ İZLEDİ
Yaklaşık 300 kişinin izlediği konser programında ise bir sürpriz yaşandı. Müzisyenlerin daveti üzerine sahneye gelen Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz, izleyicilerin alkışları arasında iki türkü söyledi ve ardından Çav Bella ve Haziranda Ölmek Zor adlı parçaları yerel müzisyenlerle birlikte seslendirdi. Başkan Yılmaz’ın performansı dinleyiciler tarafından büyük alkış aldı.

[bozcaadahaber.net & Ç!]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir