‘Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’ Çanakkale’de İkinci Kez Sahnelendi

‘Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’ Çanakkale’de İkinci Kez Sahnelendi
17 Eylül 2014

Bertolt Brecht’in 1941 yılında kaleme aldığı Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı isimli tiyatro oyunu, Tiyatroadam tarafından ikinci kez Çanakkale’de sahnelendi. Oyun, kentliler tarafından da beğeniyle izlendi.

Tiyatroadam’ın düşündüren, güldüren, seyirciyi kendine hayran bırakan yorumuyla; Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Aylık Etkinlikler kapsamında sezonun ilk oyunu olan ?Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı’ seyirciyle buluştu. “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” adlı oyun, çıkarın her şeyin önüne geçtiği, iktidar ve sermaye sahiplerinin yasaları hiçe sayarak işbirliğiyle, toplumsal düzeni baskı rejimine nasıl dönüştürüldüğünü gözler önüne seriyor. Savaş döneminde yazılmış olan bu oyunda, karanlık işlerin karanlık ilişkilerle bir ülke kaderini nasıl değiştirebildiği anlatılırken oyunun konusunun günümüzde de güncelliğini koruması oyunun dikkatleri çeken ayrı bir noktasını oluşturuyor.

Yaklaşık iki saat boyunca temponun hiç düşmediği oyunda sekiz oyuncu farklı karakterlere bürünerek yaklaşık otuz kişilik bir ekibi canlandırırken, oyunun müzikleri yine oyuncular tarafından akapella (insan sesi) ile seslendirildi. Seyircilerin büyük beğenisini toplayan oyun, dakikalarca alkışlandı.

[canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir