Assos Ören Yeri Artık Sanal Müzede!

Assos Ören Yeri Artık Sanal Müzede!
18 Aralık 2020

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Assos Ören Yeri’ni artık sanal olarak gezdirecek.

Coronavirüs salgını nedeniyle 18 Mart’ta müze ve ören yerlerinin ziyarete kapanmasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Troya Müzesi’nin de içinde bulunduğu yedi müzeyi sanal olarak ziyaret açmıştı. Yeni müzeler ve ören yerlerinin de sanal ziyarete açıldığını duyuran Troya Müzesi Müdürü Rıdvan Gölcük; “Sanal müzeler çok kısa sürede yoğun ziyaretçi rakamlarına ulaşmıştı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı kısa süre önce sanal müzelerin sayısının arttırılacağı müjdesini vermişti. Ve bugün sanal müzelerin sayısının 33’e çıktığı duyuruldu. Nemrut, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Efes gibi Türkiye’nin en önemli destinasyonlarının içinde yer aldığı yeni listeye Assos’un da eklenmesi bizleri ayrıca mutlu etti” dedi.

Bakanlığımız duyurusu ise şöyle:

Müze ve ören yerlerinin 3 boyutlu gerçek modellerinin internet üzerinden gezilebilmesi ve kültürel mirasımızın sanal ortamda da tanıtılması amacıyla ücretsiz olarak hizmete sunulan www.sanalmuze.gov.tr internet sayfası güncellendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca geçtiğimiz Mart ayında uygulamaya konulan sanal müzelerin sayısı 33’e ulaştı. Bakanlık uygulamaya 13 müze ve ören yerini daha ekledi. 

İzmir Atatürk Müzesi, Adıyaman Nemrut Ören Yeri, Denizli Hierapolis Ören Yeri, Denizli Laodikeia Ören Yeri, İstanbul Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Bitlis Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı Ören Yeri, Uşak Müzesi, Mersin Arkeoloji Müzesi, İstanbul Havalimanı Müzesi, Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi, Çanakkale Assos Ören Yeri, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve İzmir Efes Ören Yeri uygulamada ziyaretçilerini bekleyen yeni kültürel mekanlar oldu.

Bugüne kadar toplam 11,4 milyon kez ziyaret edilen sanal müze uygulamasında; 3 milyon 383 bin 985 ziyaret ile Göbeklitepe Ören Yeri ilk sırada, 1 milyon 869 bin 319 ziyaret ile Kurtuluş Savaşı Müzesi ikinci sırada, 1 milyon 350 bin 742 ile de Efes Ören Yeri üçüncü sırada yer aldı. Efes’i 1 milyon 100 bin 147 kez ziyaret ile Troya Müzesi ve 1 milyon 31 bin 447 kez ziyaret ile de Anadolu Medeniyetleri Müzesi izledi.

Bakanlık sanal müze sayısını güncelleyerek sayıyı artırmaya devam edecek.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir