Assoslu Hediyelik Eşyacılar Turistleri Bekliyor…

12 Temmuz 2016

Çanakkale’nin gözde turizm mekanlarından biri olan Assos, bayram süresince otel sahiplerinin yüzünü güldürdü. Bölgede hediyelik eşya satan esnaf ise yerli-yabancı turistleri beklemeye devam ediyor.

Çanakkale’nin turistik tesisleri, dokuz günlük Ramazan Bayramı tatilinde sezonun en hareketli günlerini yaşadı. Yüzde 92’lik doluluk oranlarının yaşandığı Assos, özellikle bu yıl tatilcilerin ilgi gösterdiği önemli bir yer oldu. Otel sahiplerinin memnun kaldığı bayram döneminde, ayrıca hediyelik ürünler arasında en çok satan ürünlerin takı ve aksesuar olduğu ifade edildi. Yaklaşık 10 yıldır Assos’ta turistik hediyelik eşyalar satan Ayşe Gül; bayramın ikinci gününden itibaren turistlere satış yaptıklarını fakat geçen seneye oranla daha az gelir kazanabildiklerini kaydetti.

1

Tatillerde hediyelik eşya sektörünün ilgi gördüğünü söyleyen Gül, “İşlerimiz bayram süresince iyi geçti. Fakat geçen seneye oranla daha az gelir elde ettik. Bunun nedeni değişen turist yapısı ve yaşadığımız terör olayları ile ilgilidir diye düşünüyoruz. Özellikle Antalya ve İzmir bölgesinde birçok otel ve hediyelik eşya satan yerler kapanıyor. Bizde bunun burada yaşanmaması için fiyatlarda indirim yaptık. Bayramda artan turist sayısının devam etmesini istiyoruz. Otel sahiplerinin aksine biz biraz daha zor durumdayız. Umarız bu yoğunluktan bizde yararlanabiliriz. Şuana kadar en fazla satan ürünlerimiz takı ve aksesuarlar oldu” diye konuştu.
Tekstil ürünleri satan Leyla Taşçı ise “Bayram yoğunluğundan çok memnun kaldık. İnşallah bu yoğunluk belirli bir zaman daha devam ederse küçük esnafın yüzü güler. Bayram tatilinin 9 gün olması esnafa büyük oranda yansıdı. Genelde yöresel tarz ürünlerden fular, şal, elbise, namazlık satıldı” dedi.
2
3
4
Öte yandan Assos’tan alabileceğiniz hediyelik eşyalar arasında; takı – aksesuar,zeytinyağı,dağ kekiği,seramik biblolar – (Leleg Resim-Seramik Atölyesinden alabilirsiniz),kuş motifleri, cam tasarımları – (Cam Dostları Sanat Atölyesinden alabilirsiniz), doğal taşlardan ürünler – (Pyramid Silver’dan alabilirsiniz),bez bebekler,tekstil ürünleri,peynir,sabunlar,bozca hanım çanı,tapınak simgeleri yer alıyor.

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir